Zmije obecná
Foto: Ondřej Tuček
Toho letního rána jsem měl příležitost konečně ukázat svým potomkům, že tatínek je hrdina. To víte, jak městským dětem v mírových dobách něco takového dokázat? Opravováním chyb v náboženském periodiku, nákupy v supermarketu, vyzvedáváním ve školce nebo tak maximálně ostřejšími hádkami s maminkou?

Zmije, která se vyvalovala u hnojiště hned za plotem pozemku, kde jsme trávili dovolenou, byla kapitální kousek. Měla okolo metru a krásnou šedavou pleť s tmavou klikatou čárou na hřbetě. Vzal jsem si vysoké selské holínky, dvě tlusté mikiny, na ruce tvrdé pracovní rukavice, do nich kýbl a vyrazil na misi.

Poučen literaturou z dětství (moje úchylka – láska k plazům – se projevila, jen jsem odkopl plenky) věděl jsem, že musím útočit na ocas. Zmije, na rozdíl od užovek, nemá tak silné svaly, aby se vzepřela a kousla. Našlapoval jsem měkce (hadi sice nejsou žádní ostrovidi, zato na otřesy jsou z bezpečnostních důvodů hypercitliví) a blížil se ke své oběti – tedy aspoň tak jsem si v tu chvíli představoval rozložení sil. V plížení jsem prostě dobrý, nedá se to říct skromněji: v devatenácti jsem na posekaném sídlištním trávníku dokázal ulovit (zdravou) korelu, uletivší sousedům. Ani zmije tak neměla velkou šanci.

Ondřej Tučekautor textu Ondřej Tuček
Foto: archiv autora

Následoval výpad. I ten jsem zvládl na jedničku. Než se zmije stačila leknout, držel jsem ji ve vzduchu. I ona fázi výpadu zvládla na jedničku a ani já se nestačil leknout, jak rychle se mi zakousla do rukavice. Pak se přece jen úlek (můj) dostavil a zmítající se had mi spadl do kbelíku. S trofejí jsem se vrátil do chalupy.

Ten údiv a obdiv v očích dětí, když jsem jim predátora v kbelíku naservíroval, víte, to je něco, co se dá těžko vylíčit, to musíte zažít. Starší dcera mi na dvě hodiny přestala říkat Prťko a syn svatosvatě slíbil, že se mi už nebude posmívat za to, že se neumím koupat, kromě vany. Ty dvě hodiny slávy, než se vrátil majitel statku a pochválil kapitální UŽOVKU, stály za to. Poučil jsem ho, že on rozumí dobytku a já rozumím hadům, tak je to na tom světě rozdělené, tak ať se stará o své. Za minutu byl zpátky s malou encyklopedií plazů a nalistoval obrázek. Nejradši bych se neviděl. Děti se mohly pominout smíchy: "Jdem se koupat, jdeš s náma?" vyrukoval syn. "Prťko?" dodala se smíchem dcera.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.