A teď vám přečtu poslední vůli
Foto: Luděk Bárta
Už ve dveřích na notáře volají, že jdou vydědit potomka. Závětí přibývá. Výjimkou přitom není, když někdo odkáže svůj majetek charitě. A občas se stane, že milenka zdědí více než manželka.

Znali jsme to dosud jen z filmů. Drahý zesnulý už dlí na nebesích, anebo to zkouší v očistci − a právník si do své kanceláře sezve pozůstalé a další potenciální dědice. Otevírá obálku a nahlas jim přečte poslední vůli, kterou nebožtík zanechal. Tohle čtení závěti před sezvaným publikem, které bylo běžné třeba už za první republiky, umožňuje v Česku po dlouhých desetiletích znovu až nový občanský zákoník, jenž platí od ledna 2014. A s ním přibylo i hodně dalších novinek, které udělaly z poslední vůle mnohem zásadnější listinu než dříve.

Člověk má dnes daleko větší možnost rozhodnout, co se bude dít s jeho majetkem po jeho smrti. A dědici, kterým jmění padalo podle předchozích zákonů takřka automaticky do klína, nemají jistého vůbec nic.

Pokud jste na své zemřelé příbuzné nebyli za jejich života hodní nebo vaši předci byli nevyzpytatelné nátury, mohli byste dnes mít i ze čtení závěti jisté obavy. Pro někoho může být dědictví také nečekaným štěstím seslaným shůry, pro jiného představuje spíše danajský dar.

Nesplníš, nedědíš

Stádo poníků, které otec před smrtí svým dospělým dětem odkázal, vypadalo na první pohled jako hezký bonus k nemovitosti a penězům, které vedle toho také zdědily. Vztah ke zvířatům sice neměly, na chov nezbýval čas. Nicméně tušily, že cena jednoho minikopytníka se na trhu pohybuje v desítkách tisíc, takže v případě jejich prodeje budou mít třeba i na pěkné auto.

"Musela jsem ale své klienty seznámit s tím, že tatínek si v závěti stanovil jednu podmínku. Poníci se nesmí rozprodat jednotlivě, nýbrž pouze jako celé stádo, jinak si je děti musí ponechat," vypráví notářka Alena Procházková ve své kanceláři na pražském Smíchově a její líčení doprovází souhlasným skřehotáním zelený amazoňan ve velké kleci. Když se tuto podmínku příbuzní chovatele poníků dozvěděli, mírně se jim protáhly obličeje. Právnička dodává, že neví, jak to s koníky nakonec dopadlo. Je ale zřejmé, že zájemců o koupi celého stáda asi v republice mnoho nebude.

Muž chtěl vydědit dceru, protože se k němu nechová "hezky". Ukázalo se, že mu vadilo, že ho dcera omezovala v pití alkoholu a nadměrném společenském životě. To celá rodina těžce nesla.

Do "pořízení pro případ smrti" čili do závěti je podle nového občanského zákoníku možné vtělit nejrůznější podmínky. Můžete tedy chtít, aby potomek nebo kdokoliv, komu odkážete majetek, splnil vaše přání. Před rokem 2014 jste to mohli do poslední vůle napsat taky, ale "podmínka" neměla právní závaznost jako dnes.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.