Lubomír Glos je jednou z nejvýraznějších osobností domácí vinné scény.
Foto: HN – Filip Jandourek
Jednou z nejvýraznějších osobností domácí vinné scény je bezesporu Lubomír Glos. Neoddělitelně spojený s vinařskou obcí Moravská Nová Ves a ještě v 83 letech záviděníhodně aktivní. "Velké víno vzniká ve vinici, ovšem většina vinařů pro to moc ve vinici neudělá," říká.

Lubomír Glos se proslavil se mimo jiné vyšlechtěním odrůd Fratava a především Cabernet Moravia. "Šlechtění nových odrůd je jako hra v loterii. Když máte štěstí, tak vám to vyjde, v jiném případě nevyberete nic zajímavého," říká 83letý vinař, který si našel čas odpovědět nám na několik otázek.

Existuje něco, čím se jako vinař bezvýhradně řídíte?

Ke keřům révy přistupuji jako k partnerům, kteří se mi odvděčí za pečlivou práci vysokou kvalitou hroznů. Neberu je jako prostředek k získávání peněz. Keře tento vztah plně cítí a nikdy mě nezklamaly. Vytváření vína je biologický proces, při kterém každý zbytečný nebo nevhodný zásah může uškodit. Víno chce čas a klid, aby se stalo velkým.

Kdybyste měl styl svých vín popsat jednou větou, jak by zněla?

Naší snahou je dělat vína skutečně přírodní, bez přídatných látek a speciálních kvasinek. Aby těm, kdo je pijí, chutnala, a ne aby je od konzumace odrazovala. 

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.