Z filmu Hurvínek a kouzelné muzeum
Foto: Rollingpictures
Česko bývalo v animovaných filmech velmocí a připomněl to třeba v Cannes uvedený dokument o Hermíně Týrlové. Dnešní čeští tvůrci ale mají v zahraničí minimální ohlas. Proč? A změní to zhruba desítka připravovaných celovečerních snímků?

Příští rok uplyne 20 let od slavného vítězství českých hokejistů na olympiádě v Japonsku. Pro mnoho Čechů možná nejradostnější okamžik tuzemské sportovní historie měl připomenout animovaný film nazvaný Nagano − Zrození hrdinů. "Zlatí hoši" s hvězdným Jaromírem Jágrem se v něm coby loutky prohánějí po olympijském stadionu, jehož maketu postavil tvůrčí tým v čele s režisérem Pavlem Sadílkem. V příběhu zpracovaném scenáristou Petrem Kolečkem oživne i lapačka Dominika Haška. Sám nejúspěšnější český hokejový brankář i populární komentátor Robert Záruba se na vzniku filmu podíleli. Přípravné práce na snímku začaly před třemi lety.

"Výročí v únoru 2018 bohužel nestihneme," omlouvá se režisér. "Hotovo bude snad za další tři roky. Datum už nehoníme, jde nám o kvalitu." Tvůrci pracují už na sedmé verzi scénáře, větším oříškem než stavba příběhu se ale ukazuje shánění peněz. Nyní jsou podle Sadílkových slov na 20 procentech rozpočtu, který má dosáhnout 70 milionů korun. Příliš úspěšná nebyla veřejná internetová sbírka, proto chtějí autoři kvůli financím oslovit zahraničního partnera, zkoušejí to v Kanadě. Státní fond kinematografie o grant nežádali.

Mnoha lidem se tolik desítek milionů na "animák" může zdát jako přehnaná suma. Filmaři ale argumentují, že evropský průměr u loutkového i 3D filmu se pohybuje kolem 200 milionů korun, americké trháky, například od společnosti Pixar, pak stojí přinejmenším dvojnásobek. V případě loutkového snímku je drahá především zdlouhavá, piplavá lidská práce, kdy se za den dokončí jen několik sekund filmu.

Zatímco hranou rodinnou komedii natočíte i za jedno léto, animovaný film vzniká několik let," říká Marek Toušek.

"Zatímco hranou rodinnou komedii natočíte i za jedno léto, animovaný film vzniká několik let," upozorňuje Marek Toušek, místopředseda Asociace animovaného filmu. "U hraného díla pracujete s realitou, která už existuje, u animovaného existuje realita na začátku jen ve fantazii tvůrců a pak ji musí postupně výtvarníci, scenáristé, animátoři a další členové týmu postupně a zdlouhavě vytvářet krok za krokem. To se týká i 3D animace," upozorňuje režisér Martin Kotík, jenž má za sebou hrané filmy (například Pánská jízda) a nyní dokončuje animovaný snímek Hurvínek a kouzelné muzeum. Ten má na Česko nadstandardní rozpočet 170 milionů korun a do kin přijde už před prázdninami.

Záhadný Heptyl

"I lidé od filmu bývají těmi částkami překvapení," podotýká 44letý Sadílek. Nagano, téma, které by mohlo mít potenciál oslovit miliony diváků, má být jeho první celovečerní počin, dosud točil kratší věci a reklamy a vyučoval animovaný film na odborné škole ve Zlíně.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.