Sportovec Ondřej Zmeškal
Foto: Tomáš Škoda
V devatenácti přišel o zrak. Frustrací a sebelítostí ale v žádném případě netrpí. Svůj handicap bere Ondřej Zmeškal jako výzvu. Aktivně sportuje, píše blog a nechybí mu ani smysl pro humor.

Podívejte se, jak jsem dopadl. Zrovna nedávno se mi do cesty postavil sloup. To byla taková rána, až se mi málem rozsvítilo," směje se a ukazuje na bouli na čele. Nejenže se se svou slepotou vyrovnal − navíc ji překonává během. Minulý rok na jaře zdolal populární maraton na Velké čínské zdi, letos v únoru pokořil jubilejní ročník Jizerské 50 a zdaleka nekončí.

Potíže se zrakem provázely šestadvacetiletého rodáka z Nového Telečkova nedaleko Třebíče odmalička. Narodil se totiž předčasně v sedmém měsíci těhotenství a následkem toho byl slepý na levé oko. "Na to pravé jsem sice viděl, ale stejně jsem v něm měl slabou sítnici, takže bylo pravděpodobné, že se něco stane. Do mých 19 let se ale nic nezměnilo a vedl jsem úplně normální život. Teď ho mám tedy také normální, akorát nevidím," vysvětluje s nadsázkou.

Ondřej Zmeškal se vyučil na střední zahradnické škole v Třešti a během studia tam také bydlel na internátu. "Věděl jsem, že bych neměl zvedat těžké věci, ale musel jsem si tehdy nějak přestěhovat nábytek. Zabral jsem a sítnice na pravém oku praskla," vypráví. Ještě ten den musel na sál.

Operace se zdařila, mladý muž dokončil školu a začal pracovat v zahradnictví Ladislava Molnára v nedalekém Budišově. Postupem času se mu však začal zvedat oční tlak, a tak musel podstoupit ještě několik dílčích zákroků. Zásadní okamžik však nastal onoho dne, kdy mu sítnice praskla natolik, že už pak nedokázala snímat žádný obraz. "Vnímám pouze světlo a tmu. Třeba když svítí slunce, tak to poznám. Jinak nic."

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.