Je to víno tenké a příjemné jako vánek, byť na nose je překvapivě fádní. Ovšem v chuti kulaté a divoce ostružinové.
Foto: archiv
Rulandské modré neboli pinot noir je odrůda, kterou proslavilo Burgundsko. Jinde se mu příliš nedaří - s výjimkou amerického Oregonu. Rainstorm 2013 se svou rubínovou barvou a kulatou chutí uklidní emoce.

Upřel na mě svoje oči a zeptal se: "Chcete bílé, anebo červené?" Což je otázka, kterou v obchodě s vínem nechcete slyšet. Je ekvivalentem povzdechu: "Ach bože, další zákazník, který vínu ani trochu nerozumí, ale já mu i tak zkusím něco prodat." Odpověděla jsem: "Máte nějaké zajímavé červené z Oregonu? Třeba pinot?"

Tím jsem získala jeho pozornost. Rulandské modré neboli pinot noir je odrůda, kterou proslavilo Burgundsko, ale jinde se jí až tak moc dobře nedaří. Rozhodně ne v tzv. novém světě. Tedy s výjimkou Oregonu. Tenhle severoamerický stát, konkrétně oblast ve Willamette Valley, má pro rulandské modré ideální podmínky. A výsledkem je pinot v té nejlepší formě, byť rozhodně nikoliv za výprodejní cenu.

Ale abych upřesnila detaily. Jsem v obchodě s vínem, ale nikoliv v Oregonu, nýbrž v Saratoga Springs na severu státu New York. Sem tam se tu najde zajímavá vinice, ale většinou nenabízí povedený pinot. Prodavač původem asi z Indie zaznamená cizí přízvuk. "Odkud jste?" zeptá se. Je mi jasné, že odpověď "Česko, taková země v Evropě" nebude stačit.

Vysvětluji, že jsme tu s manželem na synově promoci na místní univerzitě. Prodavači zasvítí oči. "Tak to je skvělé! Studenti a profesoři jsou v mém obchodě těmi nejlepšími zákazníky!" Vzápětí se dozvídám, že zatímco studenti sem jezdí pro vodku, profesoři kupují spíše víno, a to i červené. A samozřejmě milují pinot z Oregonu. Jaký? Prodavač ukáže na lahev s moderní vinětou. Rainstorm 2013. V přepočtu stojí 420 korun, což není moc, nicméně by vás za ty peníze mělo potěšit a nezklamat. A skutečně mi udělalo radost!

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.