Jaroslav Zeman, majitel firmy Detoa
Foto: Lukáš Bíba
Majitel firmy Detoa na výrobu dřevěných hraček i komponentů do klavírů byl za obchodními partnery třeba v Japonsku, Číně, USA či Kazachstánu. Kuba se svým socialistickým retrem mu natolik učarovala, že tam vyrazil tři roky po sobě. Jeho velkou vášní jsou Jizerské hory, které brázdí v zimě na běžkách a v létě na horském kole.

Občas ho pálí boty a pak musí vyrazit do světa. Ale rád se vrací domů. Jaroslav Zeman, majitel firmy Detoa na výrobu dřevěných hraček i komponentů do klavírů, byl za obchodními partnery třeba v Japonsku, Číně, USA, Kanadě, Ázerbájdžánu či Kazachstánu. Ale zavítal i do Warnemünde a Rostocku, přestože měl tuto oblast spojenou se silným větrem, velkými vlnami a totální zimou. "Dnes jsou to velmi drahé lokality," říká.

Dlouhé přesuny kvůli změnám času snáší Jaroslav Zeman těžko, na nespavost s nimi spojenou má ale recept. "Abych tam mohl fungovat, tak sportuji. Beru si věci a běhám venku. Snažím se to prorazit, nasadit rytmus, nehekat."

Čína: Noc v pokoji anglické královny

jarvis_58f75c4e498e0baf2edd0f57.jpeg

Téměř před 20 lety, kdy ještě Čína nebyla pro Evropany, natož pro Čechy běžnou destinací, tam Jaroslav Zeman vyrazil za obchodem. A poprvé testoval nejenom neuvěřitelná jídla, ale i své schopnosti byznysmena.

"V rámci obchodu jsem dělal, že to jím každý den, ale moc dobře mi nebylo," vypráví při vzpomínce na předkrm, ve kterém byla hadí kůže. "Dole v Číně jedí opice, hady, žáby… Aby host věděl, že jsou čerstvé, mají je v restauracích v klecích a zabíjejí je těsně před úpravou."

ekonom

Tento článek vznikl pro časopis Ekonom. Předplatit si ho můžete zde.

Ovšem jednou hostitelům odřekl. "V restauraci hada zabili, vycedili z něj krev a vyndali žluč. Pila se jak krev, tak i žluč rozmíchaná ve sklence s vodkou. To jsem nedal." Přesto první kontrakt na vývoz mechaniky pro klavíry do Číny vzkvétal pět let a Detoa se dostala mezi takové vývozce, jakými byly třeba Škoda Auto nebo Vítkovice. "My z vesnice v Jizerkách jsme byli kolem roku 2000 v tuzemsku šestým největším exportérem do Číny," říká podnikatel.

Čína pro něj hlavně v začátcích byla zemí velkých překvapení. "V Kantonu neboli Kuang-čou jsem v hotelu listoval knihou hostů a mezi prvními tam byla zapsaná anglická královna a jako poslední novozélandský premiér."

Kuba: Socialistické retro na třikrát

jarvis_58f75c4e498e0baf2edd0f5b.jpeg
reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.