HumorOva se připravuje v zákulisí, zatímco v sále se už publikum baví.
Foto: Honza Mudra
Všichni tři jsou v malé šatně v zákulisí. Čtvrtý je na pódiu. Už asi dvě minuty. Možná tři. V šatně je nervózní ticho. V sále podle všeho taky. Ale pak ho prořízne výbuch smíchu. Dolehne do zákulisí, kde se ti tři na sebe úlevně podívají. "Smějí se. Bude to dobré," říká Ondřej Mahdal.

Nikomu z nich ještě nebylo třicet, říkají si HumorOva a půldruhého roku dělají v Ostravě stand-up comedy. Žánr získávající si v Česku fanoušky až v posledních letech má ve městě, kde "Praha je daleko a pánbu vysoko", jak zpívá Jaromír Nohavica, docela úspěch. Ve Staré aréně, kde HumorOva vystupuje, je často plný sál.

Kluci z Ostravy kombinují stand-up s improvizací a skeči. Každý žánr má trochu jiná pravidla, jiné nároky na účinkující a taky jinak působí na publikum. Ale celkem to funguje. Diváci navíc dostanou při příchodu zadarmo kalíšek vína, červené, růžové nebo bílé, a to pomůže doladit náladu.

Nikdo z nich není herec ani nepracuje v médiích. Sedmadvacetiletý Mahdal je inženýr, vystudoval v Ostravě bakalářské studium na Vysoké škole Karla Engliše. Pak chtěl pokračovat na Vyšší odborné škole herecké v Praze, protože by rád byl moderátorem, ale nakonec získal titul inženýra na ostravské Vysoké škole podnikání. Jenže − dnes rozváží autem po severomoravské metropoli pizzu. Ostatně o tom mluví v jednom stand-upu. Že se to těžko vysvětluje mamince. Byť jeho samotného to zas tak moc netrápí. "Přemýšlím o podnikání. Ale zatím jsem se ani nevzdal toho, že se prosadím jako moderátor. Takže lidem vozím pizzu, asi jako jediný inženýr v Moravskoslezském kraji, a mám čistou hlavu," říká.

Zároveň studuje dálkově konzervatoř, kam chodí dvakrát týdně. Učí se tam to, co nastupující generace českých komiků, až na výjimky amatérů, zvládá jen intuitivně. Hereckou mluvu, jevištní pohyb i třeba taneční improvizaci. Na pódiu je to vidět. "Delivery", tedy to, jak Mahdal své stand-upy prezentuje, je hodně herecké a živé.

Díky konzervatoři se také ke stand-upu dostal. Jeho "spolužákem" tam je další člen souboru Michal Woska. V civilu stavbyvedoucí. "Zeptal se mě, jestli to nechci zkusit. Dělal v té době vystoupení po hospodách s Pepou Chládkem a hledali dalšího do party," vypráví Mahdal. Jak se ke stand-upu dostali? Seděli v hospodě, kde bylo prázdné pódium a mikrofon. Tak je napadlo, že si k němu stoupnou a zkusí ostatní pobavit. To bylo v roce 2015. "První opravdové vystoupení jsem měl v hospodě asi před šedesáti lidmi. Pořádně jsem to neuměl, tak jsem text částečně četl z papíru. Ale lidi se docela smáli," říká pětadvacetiletý Chládek. Ve formaci HumorOva má status "uprchlíka", protože od ledna pracuje v Praze. Ale na některá představení do Ostravy dojíždí.

HN

Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.