Haenke Botanical lab
Foto: Michaela Danelová
Mladá česko-francouzská dvojice otevřela na pražském Žižkově galerii léčivých rostlin, kde chce šířit povědomí o jejich účincích. V designovém prostředí se budou konat také workshopy a kulturní akce. Zakladatelům bylo inspirací londýnské kulturní centrum a myšlenky botanika Tadeáše Haenkeho.

Že rostliny umí léčit, propagoval botanik Tadeáš Haenke už na přelomu 18. a 19. století. Jeho odkaz teď rozvíjí mladá česko-francouzská dvojice Alexandra Střelcová a Julien Antih v novém showroomu Haenke Botanical Lab. Ten se v polovině března otevřel v Bořivojově ulici na pražském Žižkově.

V showroomu dvojice shromáždila pozoruhodnou a rozmanitou sbírku více než šesti desítek léčivých rostlin. Skrze galerii a plánované kulturní akce a minivýstavy současného umění chtějí zakladatelé botanické laboratoře otevřít debatu o přírodní medicíně a poskytovat ověřené informace o tom, jak mohou lidé léčivé rostliny efektivně využívat.

Kreativní botanická zahrada

S myšlenkou vytvořit botanickou laboratoř zaměřenou na léčivé rostliny přišel farmaceut Julien Antih před třemi lety. "Ve Francii se v rámci farmacie učíme o léčivých rostlinách, které jsou tam hodně populární," vysvětluje. Etnobotanikou, vědou, která zkoumá vztahy mezi lidmi a rostlinami, se následně zabýval při studiu na University College of London.

Léčivým rostlinám se Julien Antih věnuje s Alexandrou Střelcovou, která vystudovala marketingovou komunikaci a PR v Praze a následně se věnovala výzkumu kreativního a kulturního průmyslu na Goldsmiths College v Londýně. Setkali se v rámci Erasmu v Granadě a poté spolu dlouho žili v britské metropoli. Místní kulturní centrum jim bylo předlohou pro pražskou designovou laboratoř, kde shromáždili více než šedesát léčivých rostlin.

Haenke Botanical lab. Foto: Michaela Danelová

"Londýn je skvělé město, které má co nabídnout, co se týče vědy i umění. Jako třeba kulturní centrum Barbican uprostřed města, kde se neustále konají koncerty a výstavy," vypráví Alexandra Střelcová. "Je to nádherný komplex budov v brutalistním stylu a rostliny jsou jejich přirozenou součástí – je tu dokonce botanická zahrada tropických palem a sukulentů. Když jsme se přestěhovali do Česka, rozhodli jsme se vybudovat takový vlastní malý Barbican v Praze," pokračuje.

Julien zastává vědeckou část projektu, ona si vzala na starost tu kreativně-uměleckou. Spolu léčivé rostliny propagují skrze spolupráci s lokálními umělci a designéry. To dokazuje interiérový nábytek, o který se postarala rodinná firma Amanoriginal uměleckého truhláře a restaurátora Jakuba Vávry. Veškerý nábytek je vyrobený ručně a dřevo pochází z ekologického zemědělství. Dvojice plánuje spolupráci s dalšími českými kreativci.

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.