Stéla - deska se vzkazem.
Foto: Marek Janáč
"Nejdelší vědecko-technický experiment v dějinách lidstva" odstartuje v sobotu 1. dubna pražská botanická zahrada. Na speciální kompaktní disk vyleptá vzkazy pro lidi z budoucnosti. Ti by si je měli přečíst za tisíc let.

Botanická zahrada v Praze-Troji pošle 1. dubna v rámci akce s názvem Stopy v čase unikátní vzkaz do budoucnosti. Záznam vzkazů různých lidí vyleptaný do disku z temperovaného skla je vložený do ocelové schrány. Jeho životnost by měla být přibližně tisíc let.

Současně s uložením vzkazu do země Botanická zahrada předá duplikát disku zástupcům Národního archivu. Ten vzkazy archivuje dalšími způsoby a zavázal se zajistit také to, že za tisíc let lidé porovnají, zda se záznam na CD skutečně dochoval.

Disk zakopou účastníci experimentu v botanické zahradě poblíž místa, kde byla v roce 2011 nalezena druhá dinosauří stopa na našem území. U schrány bude pět žulových desek, na nichž je v egyptských hieroglyfech, česky a anglicky zapsáno, že je v kovovém pouzdře uložena zpráva. Deska vznikla díky spolupráci s egyptology Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy.

Egyptologové také v zahradě objasní, jak se dají do hieroglyfů přeložit slova ve starověkém Egyptě neznámá, jako "cédéčko" či "vypálit vzkaz". Návštěvníci si budou moci podobné vzkazy vyškrábat technikami starých Egypťanů, vyrábět papyrus a psát na něj, sledovat dinosauří stopy, seznámí se s rostlinami, které byly současníky dinosaurů.

Schránka se vzkazem pro lidi z budoucnosti. Foto: Marek Janáč
Schrána se vzkazem pro lidi z budoucnosti.
Foto: Marek Janáč

Národní muzeum v Praze zapůjčí několik předmětů a promítne dokument 3D rekonstrukce pravěkého života. Pro děti jsou připraveny vykopávky dinosauřích kostí, odlévání trilobitů a dinosauřích stop. V odpoledních hodinách organizátoři vyhlásí výsledky soutěže, v níž veřejnost dostala možnost pojmenovat tři druhy rostlin z pralesů Bornea, které tam nalezli botanikové Palackého univerzity v Olomouci.

Botanická zahrada chce prostřednictvím workshopů a příběhů přiblížit lidem vědu jinak, než jsou běžně zvyklí. Akce potrvá celou sobotu, od 10 do 18. hodin.