Vrcholnou fázi podnikatelského baroka demonstroval ve svém domě podnikatel Tomáš Pitr: symfonie na téma šikmá střecha a její možné podoby.
Foto: Zbyněk Pecák
24. 3. 2017 00:00
Sdílet
Předtím znali panelové domy, sídliště nebo chátrající činžáky.
Najednou měli peníze a možnost bydlet úplně jinak.
Jak vypadají paláce, které si náhle zbohatlí lidé stavěli za městem často bez spolupráce s architektem?
Podnikatelské baroko se v Česku narodilo krátce po revoluci, v opojných 90. letech, v nejsvobodnější době, na kterou dnes už vzpomínáme s nostalgií. Je to normální. Vždycky, když uplyne zhruba éra jedné generace − třicetiletí −, připadá nám, že nic lepšího než "tenkrát" nás už nemůže potkat. Pravda ale je, že ta doba měla něco do sebe.
Možnosti byly otevřené, teprve se etablovaly elity; estébáci se dosud schovávali, zametali stopy a čekali, až budou moct vylézt z děr; učili jsme se používat exotická slova jako manažer, kontokorent, debet, fastfood, billboard, franšíza, developer, acid, party.
Nebyli jsme připojeni k síti! Nenechávali jsme se dobrovolně, dokonce za nemalý poplatek, vlákat do osidel Velkého bratra, jak k tomu masově došlo ve třetím tisíciletí. Kdo měl tehdy mobilní telefon, příslušenství k němu nosil důležitě v brašně a vypadal jako instalatér. Vlastníci takovýchto absurdně drahých vymožeností zpravidla patřili k obnovené, rychle se rozvíjející podnikatelské třídě, jež se v socialismu mohla projevovat jenom ilegálně. Oblékali se do nepadnoucích, příliš velkých a hodně barevných sak, v pase nabíraných kalhot, zdobili se řetízky s křížky, nosili špičaté boty.
Mansardové střechy vznikly v 17. století, ale podnikatelské baroko je vrátilo do hry. Stejně jako „antické“ sloupy.Autor / zdroj: Zbyněk Pecák
Okna jsou pro domy tím, čím pro lidi oči.Autor / zdroj: Zbyněk Pecák
Na fasádě najdeme prvky připomínající baroko, avšak spíše selské. A satelity přilepené na komín.Autor / zdroj: Zbyněk Pecák
Vrcholnou fázi podnikatelského baroka demonstroval ve svém domě podnikatel Tomáš Pitr: symfonie na téma šikmá střecha a její možné podoby.Autor / zdroj: Zbyněk Pecák
HN
Ještě na vás čeká
60
% článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.
Zadejte prosím platný e-mail.Tento e-mail je již použit. Zadejte jiný nebo se přihlaste
Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.
Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.
Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.
Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:
Platba kartou
Rychlá online platba
Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.