Vrcholnou fázi podnikatelského baroka demonstroval ve svém domě podnikatel Tomáš Pitr: symfonie na téma šikmá střecha a její možné podoby.
Foto: Zbyněk Pecák
Předtím znali panelové domy, sídliště nebo chátrající činžáky. Najednou měli peníze a možnost bydlet úplně jinak. Jak vypadají paláce, které si náhle zbohatlí lidé stavěli za městem často bez spolupráce s architektem?

Podnikatelské baroko se v Česku narodilo krátce po revoluci, v opojných 90. letech, v nejsvobodnější době, na kterou dnes už vzpomínáme s nostalgií. Je to normální. Vždycky, když uplyne zhruba éra jedné generace − třicetiletí −, připadá nám, že nic lepšího než "tenkrát" nás už nemůže potkat. Pravda ale je, že ta doba měla něco do sebe.

Možnosti byly otevřené, teprve se etablovaly elity; estébáci se dosud schovávali, zametali stopy a čekali, až budou moct vylézt z děr; učili jsme se používat exotická slova jako manažer, kontokorent, debet, fastfood, billboard, franšíza, developer, acid, party.

Nebyli jsme připojeni k síti! Nenechávali jsme se dobrovolně, dokonce za nemalý poplatek, vlákat do osidel Velkého bratra, jak k tomu masově došlo ve třetím tisíciletí. Kdo měl tehdy mobilní telefon, příslušenství k němu nosil důležitě v brašně a vypadal jako instalatér. Vlastníci takovýchto absurdně drahých vymožeností zpravidla patřili k obnovené, rychle se rozvíjející podnikatelské třídě, jež se v socialismu mohla projevovat jenom ilegálně. Oblékali se do nepadnoucích, příliš velkých a hodně barevných sak, v pase nabíraných kalhot, zdobili se řetízky s křížky, nosili špičaté boty.

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.