Ondřej Kuchař, spolumajitel společnosti James Cook Languages
Foto: HN – Honza Mudra
"Lidi dnes už nechodí do kaváren, kde vaří špatné kafe. Zaplať pánbůh. Také když se učí cizí jazyk, očekávají pořádného učitele, a ne amatéra s batohem," říká. Spolumajitel jedné z největších českých jazykových škol je mimochodem skvělý muzikant.

Společně s Jakubem Štefečkem, svým dlouholetým kamarádem, právě koupil úspěšnou jazykovou školu v Polsku. Po Praze, Brně a Bratislavě je Varšava dalším městem, odkud budou organizovat výuku cizích jazyků pod značkou James Cook Languages. Spolumajitel největší české jazykové školy zaměřené na firemní vzdělávání tvrdí, že tento způsob podnikání ho i po osmnácti letech baví jako na začátku. "Jsem týmový živočich. Mám rád společnou práci s Jakubem a rád taky hraju s kluky v kapele. Nikdy jsem netoužil být sólistou. Je skvělé, když nám to společně šlape."

Když zrovna neřeší firemní otázky a nekoncertuje s partou kamarádů ze známé kapely Hitfakers, zkouší nové písničky se svou ženou Martinou a také třeba pořádá nejrůznější kulturní akce. Před několika měsíci stál i u zrodu nové hudební agentury WiseMusic.

Právě jste odkoupili polskou jazykovou školu. Znamená to, že James Cook Languages zahájila expanzi do zahraničí?

Jasně! Chceme, aby byla lídrem jazykového vzdělávání ve střední Evropě, abychom fungovali ve čtyřech, pěti i šesti zemích. Varšava je první krok, doufám, že záhy budeme učit po celém Polsku, tak jako jsme zvyklí pokrývat celé Česko i Slovensko.

Ondřej Kuchař (38)

◼ Po maturitě si chvíli myslel, že bude právníkem, ale pak ze studií zběhl a radši se s Jakubem Štefečkem, spolužákem z gymnázia, dali na podnikání. A protože si oba už při studiích přivydělávali jako lektoři angličtiny a němčiny, vznikla v Praze nová jazyková škola.

◼ Název pro ni vymysleli, jak jinak, v hospodě – složili ho vtipně ze svých jmen: James (Jakub) Cook (Kuchař) Languages.

◼ Dnes je JCL největší jazykovkou zaměřující se na firemní vzdělávání v Česku, má 9000 studentů a ročně dosahuje obratu okolo 150 milionů korun. Působí také v Bratislavě a od 1. 3. 2017 má novou pobočku ve Varšavě.

◼ Ondřej Kuchař a Jakub Štefeček ji stále spolu vlastní, řídí a jsou ještě přáteli.

V Polsku se také zaměříte především na firmy?

Ve Varšavě to výhledově budou i kurzy pro veřejnost. Poláci jsou jiní než my, víc si uvědomují potřebu znalosti cizích jazyků. Zvláště mě překvapil jeden výzkum, podle něhož až 60 procent polských dětí navštěvuje po škole jazykovku. U nás je to třeba deset procent. Tam je to prostě mnohem větší byznys. Navíc Poláků je čtyřikrát víc než Čechů.

Poláci vždycky byli také jazykově vybavenější než my.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.