Viktor Frešo a aktualizovaná verze mezinárodně proslulého Pičuse/Niemanda
Foto: HN – Michaela Danelová
"Když se mi nebude dařit v umění, budu třeba stolařem, je mi to fuk," říká bouřlivák česko-slovenské výtvarné scény Viktor Frešo. Až do 7. března nyní vystavuje v pražské DSC Gallery. Všechno, co vydělá, podle svých slov vrací do umění.

Je mezinárodně úspěšný, suverénní a ještě si ze sebe dovede vystřelit. Se svými modelkami se rozhodne pracovat jako s "masem" a vzápětí přijde s vtipně hořkou etudou o necitelnosti. Přizná, kterému kolegovi závidí (i kdyby to neměla být pravda), s gustem vyhlásí: "Jsem z ¼ Maďar a jsem na to ze ¾ hrdý." Teď už se prý tolik nevymezuje, ale když ho člověk chvíli poslouchá, tuší, zač může být v uměleckém prostředí popotahován: třeba za to, že výtečně prodává. Kazí mu to náladu? Nezdá se.

Jste prý jedním z mála česko-slovenských umělců, kteří umí pracovat se sběrateli. Na nich hodně závisí, jak v zemi prospívá celá tvůrčí scéna. Kde jste se to naučil?

To je náhoda, chvíli jsem měl komerční galerii, kde jsem přišel na to, jak se to dělá. Ale později jsem zjistil, že se tím nechci zabývat, protože dělat umění a prodávat ho je úplně jiný typ práce. Ale když za mnou klient přijde, umím si s ním poradit. Nabídnu mu servis a podporu.

Galeristé říkají, že autoři málokdy rozumějí tomu, jak funguje prodej jejich děl.

Souhlasím, většina umělců je v téhle věci naprosto zabrzděná.

Také údajně zvládáte prezentaci v mezinárodním prostředí, což je ještě jiná soutěž. Jste extrovertní přirozeně?

Ano, i když v soukromí mám zase introvertní tendence. Spektrum věcí, které musí umělec zvládnout, chce-li se prosadit, je široké. Musí přijít s nápadem a vědět, jak ho realizovat, ale měl by mít taky vymyšlené, kde dílo vystaví a kolik by mohlo stát. To se na školách neučí, na to musí přijít sám.

Jak dlouho vaše galerie fungovala?

Asi čtyři roky.

A dařilo se jí?

Byla velmi úspěšná, v Československu možná jedna z nejúspěšnějších. Ale já to už klasickým galerijním způsobem řešit nechtěl, našli jsme jinou platformu. Jsem umělec a nechci pracovat s jinými umělci, protože většina z nich jsou úplní amatéři. Druhá věc je, že trh na Slovensku je ještě horší než v Česku − a to už je co říct. Za třetí, zákonitě se na vás nalepí očekávání a zklamání, umělci dělají všechno pro to, abyste jim posloužila. Jestliže to neuděláte, mají pocit křivdy a dochází k trapným situacím. Stávalo se mi, že jsem se potkal s kolegy z akademie a oni se mnou mluvili jako s galeristou, ne s kamarádem. Tak jsem toho nechal. Našel jsem si dvě nejlepší možné galerie − jednou je DSC Gallery v Praze, druhou bratislavská SODA Gallery. Ty umějí prodat, mají kvalitativní potenciál a pracují s první ligou.

Myslíte při práci i na to, jestli bude mít nová věc obchodní úspěch?

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.