Pustevny, nejnavštěvovanější horské středisko Beskyd. Zdobí je Jurkovičovy klenoty lidové secese Maměnka a Libušín a nad osadou bdí pohanský bůh Radegast.
Foto: ČTK
Hory, nebo město? "Ležing", nebo adrenalinový zážitek? Romantika, nebo pořádná túra? Nabízíme několik zajímavých tipů.

Že jsou Pustevny nejnavštěvovanějším horským střediskem Beskyd, že je zdobí Jurkovičovy klenoty lidové secese Maměnka a Libušín (po požáru se opravuje) a že nad osadou bdí pohanský bůh Radegast, ví asi každý. Přidejme ale také možnost sjezdového i běžeckého lyžování, doplňme o krásu ledových skulptur, které tu díky mrazivé zimě vysochali umělci, a přihoďme možnost vyzkoušet si sněhoběžky… Důvodů, proč se ve dvou vydat právě na Pustevny, je zkrátka víc než dost. A to i tehdy, když by snad už ledové lapidárium rozmrzlo.

Ledové sochy vytesali na Pustevnách celkem ze šesti tun ledu řezbáři z Česka i Slovenska už poněkolikáté. Letos poprvé ale měla zimní výstava jednotné téma − v jednom stanu se krčil makrosvět brouků, ten druhý představoval podmořský svět. "Podmořské sochy mají obrovský úspěch," říká za organizátory Dita Hrtusová. "Zvláště třímetrový koráb s obrovskou chobotnicí, koráli, želvy… Lidi to baví."

Původně měla výstava trvat pouze první tři lednové týdny, letošní povedená zima ale dovolila prodloužit ji až do února − její ukončení si vynutí až oteplení: "Když bude počasí, určitě nebudeme ty krásné sochy ničit," slibuje paní Hrtusová.

Z Pusteven se dolů do údolí můžete dostat hned několika způsoby − na svazích se upravují skoro tři kilometry sjezdovek, větší či menší oklikou se můžete vydat na běžkách, využít můžete samozřejmě i lanovku, ovšem skutečnou lahůdkou je šestikilometrový sjezd na sněhoběžkách.

Informace o trvání výstavy Ledové sochy na Pustevnách hledejte na www.pustevny.cz. Ideálním východiskem pro poznávání Pusteven je Rožnov pod Radhoštěm s vyhlášeným skanzenem (www.vmp.cz). Běžkaři určitě ocení hřebenové trasy mezi Vsackým Cábem, Soláněm a Bumbálkou ve Vsetínských Beskydech či hřeben Javorníků z Kohútky na Kasárna a dál na Slovensko – patří k tomu nejlepšímu, co může běžkař milující výhledy do krajiny zažít.

"Sněhoběžky neboli ketkupolkka vymysleli ve Finsku a ve Švédsku někdy v první polovině 19. století," vysvětluje David Rybařík ze Ski centra Odry, které sněhoběžky půjčuje. Původně dřevěná konstrukce sestávala ze dvou skluzných ploch a jakýchsi řídítek ve výšce pasu. Na počátku minulého století je dokonce pořídila i finská armáda svým vojákům. Tradiční dopravní prostředek této severské země se dnes vyrábí v ocelovém a hliníkovém provedení − a právě takové sněhoběžky na Pustevnách půjčují.

Na to, abyste se na nich spustili po Knížecí cestě, podle Davida Rybaříka nemusíte ani umět lyžovat: "Postavíte se na to a jedete. Když je svah příliš mírný, odrážíte se nohou jako na koloběžce. Když to jede moc rychle, brzdíte nohou nebo seskočíte," láká k nevšední jízdě a dodává, že sněhoběžka jede rychleji než sáňky či boby, které si zde můžete též zapůjčit. Všechno pak vrátíte za necelou hodinku u dolní stanice lanovky.

Od ní je to jen kousek ke stylovému hotelu Ráztoka, v němž ochutnáte valašské speciality jako beskydský gulášek či místní halušky. Pokud tady přespíte, můžete si navíc užít komorní wellness či bowling, biliár a šipky.

U krokodýlů

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.