Vila Helenka v ulici Na Václavce je jednou z ikon pražské secese.
Foto: Kristína Hrabětová
Ne každá stavba měla tak opulentní, tehdy velmi moderně pojatou výzdobu jako secesní Helenka na pražském Smíchově. V podkroví slavné vily teď vznikla vestavba, která propojuje historickou kreativní velkorysost s moderním a velmi vytříbeným stylem majitele.

Pokud byste si chtěli udělat obrázek o pražské secesní architektuře, měli byste přirozeně navštívit Obecní dům, Fantovu kavárnu na hlavním nádraží, soubor domů na Rašínově nábřeží a v neposlední řadě i Kordovu vilu Helenka ve smíchovské ulici Na Václavce – bezpochyby nejsmělejší příklad tohoto uměleckého směru na území hlavního města. Stavitel Alois Korda ji zde realizoval dle svého návrhu v roce 1903. Slovy současnými byl úspěšným smíchovským developerem a jeho vlastní vila vlajkovou lodí. Šlo o jakýsi "show house", který prezentoval jeho kreativní i řemeslnou zdatnost a nutno dodat také sebevědomí.

Pojetí domu je vpravdě nekonvenční. Ne každá stavba měla tak opulentní, tehdy velmi moderně pojatou výzdobu, na které se ve velké míře podílel malíř František Kobliha. Fasáda mu tehdy posloužila jako plátno, kde se objevuje anděl se zlatými křídly, velkoformátové květinové vzory, ale kupříkladu i sluneční hodiny. A k tomu markantní hranatá věž s výrazným přesahem ploché střechy s velkými kulatými okny – i dnes to člověka nutí cestou kolem zpomalit a zasnít se.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.