Právník a ministr spravedlnosti Robert Pelikán
Foto: Pepa Dvořáček
"Nelituji, že jsem vstoupil do státních služeb. Je to zkušenost k nezaplacení, ale to neznamená, že vždy je pozitivní," říká Robert Pelikán. Muž s pověstí rebela, jenž při nástupu na ministerstvo "nadzvedl" velkou část justice a posléze se neshodl s vládou třeba na postoji k uprchlíkům, rád létá na jednání v Ostravě ve vlastním letadle. Tomu právě teď montují přídavné nádrže, aby doletěl až do Lucemburku.

Překvapil mě. Čekala jsem sebevědomého, lehce nebo i značně arogantního politika, jenž má moc rád svou pověst uličníka a provokatéra a který mi svou důležitost, zaneprázdněnost, nenahraditelnost a kdoví co ještě všechno dá hned na úvod hezky pocítit. V ministerské pracovně jsem však potkala muže, kterému se očividně nechtělo předvádět. Na otázky odpovídal soustředěně, místy hodně opatrně a ani jednou se nepodíval na hodinky, i když byl evidentně dost unavený a věděl, že vedle čeká jeho devítiletý syn. Byl pátek, pozdní odpoledne, syn přišel, aby spolu strávili víkend.

Jak se cítí ministr spravedlnosti v zemi, jejíž prezident zpochybňuje odbornost soudkyně, která mu nařídila omluvit se v kauze Ferdinand Peroutka?

To mě mrzelo.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.