Příběh řidičky newyorského bílého taxíku
Foto: Luděk Bárta
Američtí satirikové jsou z nového prezidenta nešťastní. Jak parodovat muže, který v realitě překonává nejdivočejší fantazie humoristů? Těžko. Jde ale do tuhého, Donald Trump se ujímá úřadu, a tak ani satira nemůže prostě hodit flintu do žita. Požádali jsme přední české autory - spisovatele, kreslíře i komiky -, aby si představili, co nás v příštích čtyřech letech s Trumpem všechno může potkat.

Bývala jsem řidičkou žlutého taxíku, ty jsou ale od 21. ledna 2017 v manhattanském midtownu zakázané. Těch žlutých zůstalo jen pár, jejich řidiči se musí prokázat certifikátem, že oba jejich rodiče, všichni čtyři prarodiče a všech osm praprarodičů byli Číňané. Smí vozit nápadně šikmooké pasažéry − jen po Chinatownu, přirozeně − a platí se v nich jüany.

jarvis_587f99f5498e15b906e46005.jpeg

Po zbytku Manhattanu se smí prohánět jen bílé taxíky. Zprvu bylo pod narychlo přestříkaným lakem snadné rozpoznat zbytky jejich žluti, to se ale po čtyřech letech změnilo. Všechny jsou čistě bílé a všechny myčky aut v New Yorku jsou teď majetkem Donalda Trumpa. To proto, že za každou černou, šedou, nahnědlou nebo snad rudou šmouhu na nich platí řidiči pokutu 100 trumpů. Ano, trumpů, ne dolarů. Dne 22. ledna 2017 bylo totiž rozhodnuto, že dolary jsou zastaralé, a staly se symbolem neskvělé předtrumpovské Ameriky, kdy peníze mohl vlastnit každý, bez ohledu na rasu. V bílých taxíkách se samozřejmě smí vozit jen čistě bílí lidé, o tom má řidič povinnost se přesvědčit. Už několikrát jsem navlhčeným hadrem musela otírat tváře hráčů amerického fotbalu či baseballu, zasviněné od bahna hřišť. Bělochy smím samozřejmě vozit jen do bělošských čtvrtí. Na cestu do proslulé harlemské hospody Sylvia's musí získat speciální povolení. Mísení ras jakýmkoliv způsobem je přísně zakázáno.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.