Chvojínek
Foto: Dita Pepe
Oslovili jsme 10 známých spisovatelů a požádali je, aby pro naše čtenáře napsali vánoční povídku. Vzniklo 10 literárních miniatur, jež doprovázejí fotografie Dity Pepe. Přední česká fotografka se nechala texty inspirovat a vytvořila cyklus snímků jen pro tuto příležitost. Věříme, že vás tento výjimečný dárek potěší.

Jmenuji se Smrkovský. Na křestní se už nepamatuju. Každý druhý u nás byl Smrkovský a všichni na nás stejně volali jenom ty klacku, ty dřevo, ty usmrkanče a ty palice dubová. Jenom jednou, to jsem byl ve školce, mě pohladila mladá, milá paní, co se o nás starala, a řekla mi Chvojínku! Na to nezapomenu. Ta školka byla ve skutečnosti spíš jako kasárna, stála jsme tam vždycky my děcka v řadách, v řadách rovných jako když střelí, a nebyli jsme Chvojínci, ale spíš Vojínci. A přitom jsme chtěli růst jako dříví v lese a klackovatět! Skoro nic nám ale nedovolili a moc švandy jsme si neužili. Nosili jsme dokonce školní uniformy. Chtěli z nás udělat zástup stejných, zaměnitelných bytostí a taky že se jim to téměř podařilo.

Na školku nevzpomínám rád. Kromě jednoho zimního odpoledne, kdy se mi přihodila krásná věc: venku pomaloučku sněžilo, padaly takové ty rozložité, velikánské vločky, co dělají ten nejnadýchanější a nejměkčí sníh a snášejí se tak neochotně a rády si nenuceně a nevyzpytatelně zavíří, než dopadnou. Slunce bylo tak bledé a malé, že se do něj dalo koukat a schovalo by se za zrnkem máku. Stál jsem v té lenivé chumelenici, zíral do té mléčné běli a vtom si na mě sedla sýkora. Žlutá a modrá, uprostřed bělostné zimy vypadala jako nějaký tropický pták a byla v tu chvíli doopravdy krásnější než nejpestřejší rovníkový papoušek. A za moment, možná zlákaná smělostí té první sýkorky, sedla si na mé druhé ramínko další, stejně pěkná koňadra a já si hned připadal jako nějaký generál té naší školky, těch našich kasárniček. Vždyť jsem měl na ramenou dvě nejkrásnější výložky, skoro jako nějaký maršál!

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.