Andrew Schapiro a Tamar Newbergerová
Foto: Tomáš Nosil
"Do téhle země jsme investovali 150 procent svých možností a chceme tak pokračovat do posledního dne," říká Andrew Schapiro. Americkému velvyslanci nechybí nadhled. S celou ambasádou si při vzpomínce na Václava Havla klidně ohrne nohavice u kalhot. "Moje alternativní kariéra? Stát se rockovou hvězdou," svěřil se.

Když vezme do ruky kytaru poprvé, sedí jeho žena v křesle a nechává se líčit. Po pár akordech, které nejdřív považujeme za zpestření pro chvíle čekání, se dají do zpěvu. Ladí jim to: rockovou baladu zvládají americký velvyslanec Andrew Schapiro a jeho manželka, počítačová expertka Tamar Newbergerová, dvojhlasně.

V paláci, který nejspíš není možné tak úplně zabydlet, vytvářejí okamžiky, které patří jen jim − na zástupy cizích lidí, kteří jím denně proudí, nehledě. Schopnost dostát situaci (a předat rodičům hlášení, že si jde napsat úkol z chemie) projeví i jejich okouzlující šestnáctiletá dcera. S nenuceností diplomatky prohodí pár slov s lidmi, které už nikdy neuvidí, a s máváním zmizí. Rozhovor je oficiální jen chvíli; pak už to nejde.

Pane velvyslanče, vím, že pokud jde o komentáře k americké domácí politice, vaše možnosti jsou omezené. Zkusím se tedy zeptat alespoň na něco: myslíte, že debaty týkající se nového amerického prezidenta už nabírají racionálnější tón?

K tématu vám můžu říct toto: byli jsme svědky bouřlivé kampaně, která společnost do značné míry rozdělila. Emoce však nakonec vždycky opadnou a lidé si k sobě znova najdou cestu. Jsem přesvědčen o tom, že všichni Američané si přejí, aby byl nový prezident úspěšný. Zpočátku v to musí doufat i ti, kteří volili někoho jiného.

Krátce po vyhlášení výsledků jste perspektivy země nechtěl komentovat s tím, že Donald Trump se ještě nestihl projevit. Dnes má za sebou, kromě jiného, několik nominací do vládních funkcí. Je mezi kandidáty někdo, jehož volba vás potěšila?

Nebylo by vhodné, abych se jako velvyslanec, který zastupuje současnou administrativu, vyjadřoval k volbám nového prezidenta. Ty jsou zcela na něm.

Rozumím, doufala jsem, že mi výzvědy projdou aspoň přes pochvalu.

Moje odpověď neznamená, že mezi kandidáty není nikdo, kdo by se mi nezdál sympatický, ale zvlášť v tomhle případě není ode mě jako úřadujícího velvyslance takový komentář namístě.

Dobře, půjdu jinam. Střídání garnitur začalo měsíce předtím, než lidé hlasovali o tom, koho by si přáli v čele země. V prezidentském systému je tato výměna opravdu složitá − spousty lidí si musí předat obrovské množství informací. Jak má teď budoucí prezident napilno?

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.