Gulliver vypadá, jako by jeho osádka chtěla zkontrolovat, co se děje v galerii DOX.
Foto: Jan Slavík, © DOX
Nevídané. Pražská architektura dostala impulz, který už potřebovala. A DOX zase užitečný artefakt. Vzducholoď, která je součástí areálu centra současného umění, má potenciál stát se holešovickou ikonou.

Sledoval jsem to od počátku a musím přiznat, že s určitými rozpaky. Vycházely z nejistoty, jestli něco takového lze vůbec uskutečnit. Myšlenka doplnit areál centra současného umění DOX vzducholodí, v níž by se daly konat přednášky a konference a jiné inteligentní akce, byla tak hodně odvážná, až se zdála jako utopická.

Ale to jsou přesně věci, které naší architektuře obecně palčivě chybějí, totiž odvaha vyzkoušet něco, co tady ještě nebylo a co se nikde nedá odkoukat. Nebát se jít neprobádanou cestou, vykašlat se na jistotu vyplývající z pohybu středním proudem a vypravit se tam, kam by to jiného nenapadlo, protože mu prostě chybí fantazie.

Klidná průměrnost není jen problém samotných architektů, ještě více ji mají na svědomí investoři, kteří si u nich stavby objednávají. Jedná se tedy o spojité nádoby. V DOX se však obojí hladce propojilo. K tomu, aby vzducholoď, která má potenciál stát se holešovickou ikonou, jako je třeba Hubáčkův Ještěd ikonou Liberecka, bylo zapotřebí nadšení ředitele uměleckého centra Leoše Války a architekta Martina Rajniše.

Jakkoliv jsou fyzicky rozdílní, jsou mentálně stejně vybaveni: dobře čitelným leitmotivem jejich životů je neskonalá chuť dělat věci jinak, než bývá zvykem. Pakliže se takové dvě povahy dají dohromady, dochází k násobení talentů.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.