Michaela Hečková působí jako ředitelka spolku Piána na ulici Ondřeje Kobzy, nyní dokončuje projekt O městech a lidech.
Foto: HN – Matej Slávik
Michaela Hečková stojí s Ondřejem Kobzou za poesiomaty, šachovými stolky nebo piany na ulicích. Momentálně dokončuje knihu O městech a lidech, ve které se věnuje veřejné aktivitě lidí z malých měst. "Regiony nejsou oproti metropolím mnohdy vůbec pozadu, jen se o tom neví," říká.

Michaela Hečková se dlouhodobě věnuje oživování veřejného prostoru. V současné době například společně s Ondřejem Kobzou vede projekt Piána na ulici, díky kterému si v několika českých městech mohou na piano zahrát náhodní kolemjdoucí, a v "zimním kavárenském módu" dokončuje knihu s názvem O městech a lidech.

Literární dokument mapuje příběhy těch, kteří nezanevřeli na své menší město a probouzí ho v místo, kde se dobře žije. Michaela Hečková popsala celkem třiatřicet příběhů.

"Ve velkých městech si lidé vždycky mají z čeho vybírat. V těch menších je to jinak," říká třicetiletá tmavovláska.5

MICHAELA HEČKOVÁ (30)

Je kreativní ředitelkou neziskové organizace Piána na ulici.

Dříve působila jako programová ředitelka festivalu o umění ve veřejném prostoru Street for Art
na pražských sídlištích Jižní Město a Černý Most a také jako programová ředitelka progresivní příspěvkové organizace Praha 14 kulturní. 

Podílela se na nedávném otevření střešního prostoru pražské Lucerny.

Křest vaší knihy O městech a lidech se pomalu blíží…
Velmi rychle, je naplánovaný na 21. února. Během léta a podzimu jsem sbírala podklady a materiály a zanedlouho by měla být kniha hotová. Navíc mám 21. února narozeniny, takže si ji dám jako dárek.

Zároveň bychom chtěli, aby před oficiálním večírkem proběhlo ještě setkání všech lidí a projektů, o kterých kniha je, a oni se tak mohli poznat a setkat se s dalšími lidmi a lektory, kteří se tématu oživování veřejného prostoru věnují profesionálně.

Mluvíte v množném čísle. Kdo všechno za vaším projektem stojí?
Jsem autorkou textu, v projektu ale samozřejmě nefiguruji sama. Tým tvoří od začátku grafik Martin Hůla a fotografové Karolína Ketmanová a Dan Friedlaender. 
Dlouhou dobu jsem hledala řekněme sociálně zdatné fotografy, kteří nepřijedou do cizího města a někoho, kdo třeba vůbec poprvé pořádal miniaturní sousedskou slavnost, nevyděsí k smrti. Karolína a Dan navíc fotí s takovým zastřeným melancholickým nádechem a to ke knize a tématu regionů celkem intuitivně sedí, protože se často jedná o oživování právě takových "šedých" míst na mapě města. Kromě téhle trojice existují lidé, bez kterých by projekt ani nevznikl, jako je Ondřej Kobza, s nímž pracuji na Piánech na ulici, městský projekt BU2R, spisovatelka a literární dokumentaristka Barbora Baronová, můj bezmezný vzor, a potom granty Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.