Manželé Hana a Lubomír Krupovi (druzí zleva) založili Studio Paletky před třemi lety.
Foto: Archiv Studia Paletky
Ve Studiu Paletky už tři roky vzniká nábytek z palet z exotických asijských dřevin, které by jinak skončily na smetišti. Manželé Krupovi a jejich tým nábytek dodávají do bytů, kanceláří i obchodů. Vyrábí ho bez laků a lepidel. Dřevo je podobné kůži a potřebuje dýchat, říkají.

Ještě před deseti lety bychom nad postelí, pohovkou nebo stolkem z palet kroutili hlavou. Dnes už paletový nábytek nijak neobvyklý není. Potvrzují to i v pražském ateliéru Paletky, kde manželé Krupovi a jejich tým recyklují palety z exotických asijských dřevin a vytváří interiérové vybavení a doplňky bez chemické úpravy. Nábytek pak putuje do bytů, kanceláří i obchodů.

Studio Paletky pracuje například s mahagonem, malajským dubem nebo japonským cedrem, který je mezi zákazníky nejoblíbenější. V portfoliu se tak objevují odstíny od světle okrových přes šedohnědé až po narůžovělé tóny.

"Nepracujeme s europaletami, protože ty mají svůj koloběh života jasně daný, jsou typizované a převáží zboží, dokud se nerozpadnou. Do České republiky se přivážejí i palety atypické z kvalitních lokálních dřevin z celého světa, pak se ale stávají odpadem. Takové dřevo stojí za to zachránit," vysvětluje spoluzakladatelka ateliéru Hana Krupová, která dříve pracovala jako pomocnice v truhlářské dílně a nábytek rovněž ráda navrhuje.

Nápad vyrábět designový nábytek bez chemické úpravy vznikl v roce 2013, když Krupovi sháněli zdravou postel pro své dítě. To pro ně znamenalo výrobek ze dřeva, bez lepidel. A právě důraz na zdravotní nezávadnost je přivedl k tepelně ošetřeným paletám z Japonska. Dali dohromady dílnu pro workshopy a první zakázka přišla vzápětí. "Vytvořili jsme zařízení interiéru pro sdílenou kancelář Baby Office. Od té doby jsme se nezastavili," konstatuje Krupová.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.