České Švýcarsko s Pravčickou bránou a dalšími skalními útvary, Kvilda se svou „loučkou“ pro všechny nebo Tanvaldský Špičák se stoletou rozhlednou…
Foto: Václav Sojka
Zimní areály nejsou jenom sjezdovky a nedají se hodnotit pouze podle výkonnosti vleků a délky tratí. Mají za sebou i zajímavé příběhy. Představujeme tři méně známá místa pro zimní dovolenou. Kvildu na šumavské běžkařské magistrále, Telnici na okraji Ústí nad Labem a České Švýcarsko, které se dá projít na sněžnicích.

Šumava: lyžování v mrazové kotlině

Na tohle místo si pojedete zalyžovat, pokud vám víc než na prudkém sjezdu záleží na mimořádně krásném okolí. Ski areál Kvilda totiž leží v opravdovém srdci Šumavy, kousek odtud pramení Vltava, nedaleko leží proslulé šumavské slatě. Na Jezerní slati jsou pravidelně zaznamenávány nejnižší teploty u nás. Jedná se totiž o takzvanou mrazovou kotlinu, což je místo, kam stéká studený vzduch a hromadí se tam. Pod nulu tady občas spadnou teploty i v létě, což je pro sousední zimní středisko docela výhodné.

"Sníh udělám vždycky," směje se provozovatel Ski areálu Kvilda Richard Jirouš starostem majitelů ostatních zimních středisek. Na Šumavě je počet dní, kdy je možné uměle zasněžovat, vždy dostatečný, ale stejně se tu většinou jezdí na sněhu přírodním.

Kvilda potěší především takzvané loučkaře − zdejší sjezdovka je totiž mírná, na délku nemá ani půl kilometru, ale je tak široká, že se na ni vejde několik vleků, snowpark, lyžařská škola, a dokonce i bezplatný upravovaný svah pro sáňkaře a bobisty. To vše lemují vysoké pohraniční kopce, dříve nepřístupné.

"Těsně za sjezdovkami už bývaly dráty," vzpomíná na dobu, kdy právě tady začínala širokým pohraničním pásmem železná opona, Richard Jirouš. "Vltava byla hranicí, za kterou se nesmělo."

Kupodivu i tehdy se tu lyžovalo. Už od šedesátých let tu nadšenci udržovali sjezdovku i vlek, zájmové lyžování se tu udrželo navzdory přítomnosti Pohraniční stráže. "Jezdí sem už vnuci lyžařů, kteří tu před více než padesáti lety začínali," zdůrazňuje provozní Jirouš fakt, že tomuto areálu zůstávají návštěvníci věrní.

Nejde zdaleka jenom o pravověrné sjezdaře, Kvilda totiž leží na trase šumavské magistrály − Bílé stopy a je důležitou křižovatkou upravovaných běžeckých tras. Vydat se odtud můžete prakticky kamkoliv, třeba ve stopě populárního Šumavského skimaratonu, který tu má každoročně start i cíl. V centrální části Šumavy na vás čeká přibližně 60 kilometrů pravidelně upravovaných, jsou napojené na dalších skoro 250 kilometrů stop po celé Šumavě.

Kvilda je zkrátka skvělou volbou, pokud máte malé děti, ještě to pořádně neumíte anebo toho chcete podniknout víc než jen od rána do večera "hoblovat" sjezdovku. Ostatně to si můžete dopřát na nedalekém Zadově, který cílí spíš na náročnější sjezdaře.

jarvis_58246e08498e2b9810c8029f.jpeg
České Švýcarsko s Pravčickou bránou a dalšími skalními útvary, Kvilda se svou „loučkou“ pro všechny nebo Tanvaldský Špičák se stoletou rozhlednou…
Foto: archivy areálů

Na Kvildě si během lyžování nebo po něm můžete plnými doušky dopřát šumavskou přírodu a historii. O té se nejlépe poučíte v celoročně otevřeném muzeu, které shromažďuje veškeré informace i artefakty týkající se způsobu života a práce předků. Expozice je umístěna v prvním patře budovy obecního úřadu v Kvildě, bývalé škole.

Za "koncentrovanou" přírodou se vydejte do návštěvnického centra šumavského národního parku v Kvildě. Je u něj výběh s jeleny o rozloze asi 9 ha, kterým prochází naučný okruh a kde jsou vyvýšené pozorovací přístřešky.

Telnice, průkopník zasněžování

Provozovatelé zimního střediska Telnice, které je nejvýchodnějším v Krušných horách, rádi zdůrazňují jeho snadnou dostupnost. Leží totiž kousíček od dálnice D8, která je z konečné stanice lanovky vidět jako na dlani.

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.