Martin Krajc: Leaving, 2016, akryl, plátno, 140 x 160 cm
Foto: Pavla Ortová
Kvůli své výstavě v pražském Mánesu si malíř Martin Krajc pronajal prostor v areálu bývalé továrny Praga. "Abych měl představu, jak obrazy vyzní ve výstavní síni, jak spolu budou komunikovat," vysvětluje. Jedním z inspiračních zdrojů mu byla Nabokovova Lolita, přechod od dívčího k ženskému.

Obvykle se na první pohled pozná, když autor svá díla vytvořil přímo pro daný prostor. Výstava pak tomu místu nebývale "sedí". Malovat pro prostor tak skvělý a pro umění zrozený, jako je pražský Mánes, musí být radost.

Dvaatřicetiletý Martin Krajc, jeden z nejzajímavějších současných expresionistů, si kvůli své výstavě Libido, kterou přichystal pro Mánes, pronajal velký prostor v areálu bývalé továrny Praga a tam tvořil. "Abych měl představu, jak obrazy vyzní ve výstavní síni, jak spolu budou komunikovat," vysvětluje.

reklama

Krajc byl dlouho spojován s hiphopovou scénou, maloval téměř výhradně breakdancery a sám break dance tancoval. Teď však skládá hold ženám – a nejinak je tomu v Mánesu.

Jedním z inspiračních zdrojů k výstavě mu prý byla Nabokovova Lolita, přechod od dívčího k ženskému.

Jeho postavy na obrazech zvaných Libido, White Little Shorts, Lolita nebo Purple Reminiscence jsou sice "holčičí", ale nikdy nepostrádají silný erotický náboj. Cítít je také z přísně krásného dívčího portrétu Primavera. Nebo z jediné plastiky na výstavě, Radiant Girl, která se světelným efektem opakuje motiv obruče z obrazu Libido.

Maskulinní prvek je v Krajcově díle v menšině. V Mánesu je přítomen v podobě Voyeura, který předstírá, že čte, ale nenápadně všechny ty dívky nad knihou pozoruje – nebo třeba v podobě robustního býka na obraze Vamos Toro o rozměrech 320 x 380 cm.

Krajc nezapře školení u Michaela Rittsteina a Vladimíra Skrepla na pražské AVU. Maluje jasnými barvami, energickým rozmachem štětce.

Výstava

Martin Krajc: Libido

Výstavní síň Mánes, Praha

výstava potrvá do 17. listopadu

Velké formáty ho neděsí, právě naopak, dávají mu možnost "pořádně se do toho položit". Jeho obrazy jsou skutečně čím dál rozměrnější.

Při stáži ve Španělsku pro sebe Krajc objevil tamní velikány Velázqueze a Goyu, kterými je dodnes ovlivněn. Cituje z nich, jejich motivy zakomponovává do svých děl, třeba do plátna Obrazy v mé hlavě.

Je ještě jeden pádný důvod, proč vidět Krajcovu výstavu: do Mánesa se teď dá zajít na ledacos, na výstavu ovšem jen zcela mimořádně.