Připravují se české osobnosti na civilizační kolaps? - Ilustrační foto.
Foto: HN – Lukáš Bíba
Aktuální vydání víkendového magazínu ego! přináší mimo jiné téma konspiračních teorií a civilizačního kolapsu. Připravují se některé české osobnosti na pohromu a předpovídají katastrofické scénáře? Na naše otázky odpovídal například matematik Karel Janeček nebo jaderná fyzička Dana Drábová.

Aktuální číslo víkendového magazínu ego! se mimo jiné věnuje tématu konspiračních teorií, případného kolapsu lidské civilizace a také tzv. preperů – lidí, kteří se na katastrofu aktivně a mnohdy s vervou připravují. Zeptali jsme se několika českých osobností, jak se k přípravě staví.

1. Nakolik je podle vás pravděpodobné, že dojde ke kolapsu současné civilizace?

2. Který z katastrofických scénářů je podle vás nejpravděpodobnější: teroristický útok, sociální nepokoje, výpadek energie, ekologická katastrofa...?

3. Připravujete se nějak vy osobně na katastrofu, ať už dlouhodobější či dočasnou? Tvoříte zásoby jídla, stavíte úkryt a podobně?

Václav Cílek: archeolog, klimatolog a popularizátor vědy

1. Nevěřím na celkový kolaps, ale Evropou neustále obchází strašidlo blackoutu, možnost další ekonomické krize a pak historické běžné a občas se opakující problémy typu sopečného výbuchu nebo nějaké epidemie.

JR19485

Co se týče Evropy, očekávám spíš dlouhodobě stagnační scénář relativní krize v relativním blahobytu a do toho občas nějaký otřes. Pokud se ale budeme bavit o časovém měřítku dejme tomu 30 let, pak se dají čekat klimatické změny. Ty však v historii téměř nikdy nepostihly celou Evropu, ale jen její části.

2. Nejpravděpodobnější je souběh několika menších krizí, třeba ekonomické a klimatické, které zažehnou větší oheň. Obávám se vývoje ve Francii, kde pokud nebudou schopni financovat sociální stát, může dojít k povstáním v chudých čtvrtích.

3. Zkuste hádat.

 

Karel Janeček: matematik a podnikatel

DS5P06941. Ta pravděpodobnost je blízká 100 procentům. Půjde o naprosto fundamentální, nadpředstavitelnou a skokovou změnu. Pro lidskou společnost ale bude mít její výsledek s velmi vysokou pravděpodobností plusové znaménko. 

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.