Zdeňka Morávková získala titul Laskavec.
Foto: HN – Libor Fojtík
Nadace Karla Janečka každý měsíc v projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. V listopadu titul získala umělkyně Zdeňka Morávková z osady Zálesí v Rychlebských horách. V kraji, kde chybí kultura a motivace ke změně, zřídila malou galerii nebo alternativní školní třídu.

Výtvarnice Zdeňka Morávková se před necelými sedmi lety přestěhovala do Rychlebských hor v Javornickém výběžku, jedné z nejodlehlejších částí Česka, kam se kvůli členitosti terénu jezdí dokonce přes sousední Polsko. Osada Zálesí, kde s rodinou žije, má pouze několik obyvatel a celý kraj se postupně vylidňuje.

Pětatřicetiletá absolventka ateliéru Environment na Fakultě výtvarných umění v Brně pochází ze středočeských Peček, žila však v Praze, Ústí nad Labem, moravské metropoli i v zahraničí. Její manžel ale vyrůstal nedaleko Zálesí, v Jeseníkách. "Když nastal čas pro vlastní rodinu, hledali jsme místo, kde nám bude dobře a které bude zdravé pro naše děti," říká Morávková.

"Člověk ale musí být trochu dobrodruh a romantik zároveň, aby tady mohl zůstat," pokračuje. Sama se do okolí zamilovala a nechtěla jeho potenciál nechat vyhasnout. Pustila se proto do aktivní práce v umění i vzdělávání a za nezištné skutky teď získala titul Laskavec.

#laskavec - Zdeňka Morávková

Na první pohled nehostinné krajině česko-polských hranic místní přezdívají hory ticha a zastavení. Chybí tu tradice, zvyky i motivace cokoli budovat. Po odsunu sudetských Němců tato část republiky utichla a spousta vesniček byla srovnána se zemí. Před sedmi lety Zdeňka Morávková začala krajinu opět oživovat a zvelebovat.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.