Prezentace byla sice bezchybná (viz foto), ale dát si hezkou a chutnou mrkev s natí za 425 Kč je i na hogo fogo gurmána trochu moc.
Foto: HN – Honza Mudra
"Fine dining" u nás provozuje několik módních restaurací jako Eska nebo Grand Cru. Vinohradský Gastropub Reinsdyr se k němu blíží kvalitou jídla, cenově je ale na rozumné úrovni. Gourmetguru si tu dal jelení steak i obložené chleby na dánský způsob.

Severo­-české variace

Skandinávská kuchyně má v českých hlavách i žaludcích dvě podoby. Tou jednou jsou masové kuličky v Ikee (coby začátek usmiřování manželských párů, které se při výběru kuchyňské linky dostaly na hranici rozvodu), tou druhou pak severem (hlavně Dánskem) inspirovaný "fine dining". U nás ho dnes provozují módní a "posh" restaurace jako Field, Eska nebo Grand Cru.

Gastropub Reinsdyr v Praze na Vinohradech nabízí něco mezi, a aby se Gourmetguru vyhnul tanci na tenkém ledě, hned přináší upřesnění: kvalitou jídla se místní kuchař blíží k "fine dining", ceny však naštěstí padají dolů. Ne až k Ikee, ale nepochybně na rozumnou úroveň. Což je veskrze dobrá zpráva! Vrcholem uspokojivé večeře byl kupodivu předkrm, tedy variace čtyř obložených chlebů smørrebrød, s kvalitními čerstvými surovinami. Chutnaly jako v Kodani!

Naopak poněkud nepovedený byl jelení steak Reinsdyr, podle názvu nejspíš místní "signature dish", ale poměrně tuhý a přepečený. Jakkoliv byl objednán medium rare. Jistě, Gourmetguru ví, že se zvěřinou − a to včetně jeleního hřbetu − je to obtížné, ale takhle si dobré jídlo nepředstavuje. Prezentace byla sice bezchybná, ale dát si hezkou a chutnou mrkev s natí za 425 Kč je i na hogo fogo gurmána trochu moc.

reklama

Mimochodem, nakonec došlo i na tradiční masové kuličky a ty byly opět skvělé. Skandinávskou náladu kazily dvě okolnosti: řada jídel je evidentně inspirovaná finskou kuchyní, přičemž Finsko mezi skandinávské země geografičtí puristé neřadí. A za druhé − ochotný a rychlý číšník mluví s výrazně ruským přízvukem. Gourmetguru hluboce doufá, že to není nenápadná předzvěst nějakých budoucích geopolitických změn.

Máte nějaké čerstvé gastrodrby? Zažili jste v restauracích něco zajímavého? Dejte mi vědět: gourmetguru@ihned.cz. Gourmetguru na Twitteru @GourmetguruHN

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.