Korzetiérka Riwaa Nerona.
Foto: Lucie Kout
"Pocit pevného objetí pasu, závratných křivek a vzpřímeného držení těla je návykový," říká sedmadvacetiletá korzetiérka Riwaa Nerona. Ženám nevnucuje standard krásy, ale může jim pomoci lépe se vyrovnat s tím současným. Moji klienti touží po pevném sevření těla, originálním spodním prádle nebo zkrátka tíhnou k této estetice, říká.

Diva ze Žižkova. Když se opírá o fasádu svého ateliéru, nad nímž si drží malý byt, a kouří hřebíčkovou cigaretu, je zřejmé, že se usadila na nejlepším možném místě.

Ošuntělý industriál kolem hlavního tahu, který střídají pavlače meziválečných činžáků a hluchá místa po domech, jež ustoupily plonkovým ambicím 90. let, dodávají scéně kouzlo noirových filmů. Svět Riway Nerony tak vykračuje za hranice jejích stylizovaných portrétů.

Sedmadvacetiletá korzetiérka a návrhářka svou image nezrazuje ani v osobním styku: její tlumený projev doprovází nenucená řeč těla, již příležitostně vyučuje ostatní ženy. Mimořádně sympatický je ovšem způsob, jakým se o nich vyjadřuje.

Vztahuje se k nim s uvěřitelným obdivem a přízní, některé dokonce nazývá svými múzami a zve je k vystoupení na svých přehlídkách − pokud se o účast neucházejí samy. Zjevná je také její schopnost přirozeně se prosadit; v osmnácti letech odmítla představy svého okolí o tom, jak by měla vypadat, a okolí se od té doby vcelku ochotně přizpůsobuje jí.

Jakmile hluk Husitské ulice zmizí za silnou cihlovou zdí, Riwaa prohmatá lenošku, aby se přesvědčila, že v ní nenechala jehly, a zmíní, že mimo své ostatní aktivity, jichž není málo, se začala věnovat také filmu. Její první zkušeností byla hlavní role v 3D hororu Psychopompos na motivy básně H. P. Lovecrafta; naučila se kvůli ní jezdit na koni a po letech znovu oblékla historizující model z 19. století.

Ale to až potom, co odmítla původní verzi scénáře s tím, že "nemůže uvěřit tomu, že je hlavní hrdinka zase něčí obětí". Riwainy modely sice lze oddělovat od jejích energických postojů k některým aspektům takzvaného ženského údělu, ale dohromady tvoří skutečně pozoruhodnou značku.

Estetika, erotika, civil

"Moje klientela je pestrá a v čase se příliš nemění. Většinou jsou to lidé, kteří touží po pevném sevření těla, originálním spodním prádle, anebo je, obecně vzato, zajímá tato estetika," líčí Riwaa skladbu návštěvníků jejího ateliéru, který je veřejnosti otevřený každý všední den v podvečer.

Nedávno musela načas pozastavit objednávky, ale opatření jí naštěstí nezpůsobilo trvalejší obchodní pokles − většina lidí, která po její kreaci toužila, si na své místo v pořadníku počkala.

Cena nízkého korzetu z její dílny se obvykle pohybuje v rozmezí 4,5−5 tisíc korun; náročnější modely mohou být dražší.

"Občas za mnou přijdou ženy, které by rády dostaly svůj pas do stavu před porodem, jindy pánové, kteří chtějí docílit ženských křivek. Chodí za mnou studentky tíhnoucí ke gothic stylu, ale rovněž dámy, které mají rády výraznou křivku boků a nosí korzet pod oblečení do práce. Málokdo z mých klientů se ke korzetu staví jako k projevu extravagance," říká Riwaa Nerona, vlastním jménem Radka Hajdok Váchová, jež používá svůj pseudonym od roku 2007, kdy jím začala podepisovat své portrétní fotografie.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.