Tereza Polachová, kreativní producentka HBO Europe
Foto: Tomáš Nosil
Tereza Polachová stojí za minisérií Hořící keř i za novým seriálem evropské HBO nazvaným Pustina. Lákalo by ji zpracovat knihu Skleněný pokoj o vile Tugendhat. A tvrdí, že Češi mají světu co nabídnout. Jen kdyby vůči němu byli otevřenější.

Je milá, vstřícná, ale kdybychom se dohadovali o podobě scénáře, asi by uměla být velice neústupná. Jako při vyjednávání o hrdince televizního seriálu Pustina, který v Česku a dalších evropských zemích odstartuje 30. října. Odehrává se v našem pohraničí, kde se hlavní hrdince ztratí dcera, a to těsně před hlasováním o prolomení těžebních limitů.

"Její postava mi v prvních verzích scénáře připadala chladná, citově odtažitá, nevěřila jsem jí, že má strach. Dost jsem o ni bojovala a pracovali jsme na ní," říká kreativní producentka HBO Europe Tereza Polachová. "Boj" o seriálovou hrdinku nechtěla vzdát nejspíš i proto, že se před necelými dvěma lety sama stala matkou. V té době už měla za sebou adaptaci zahraničních seriálů Terapie a především původní, třídílnou minisérii inspirovanou událostmi spojenými s upálením Jana Palacha Hořící keř, která posbírala 11 Českých lvů a prodala se do 40 zemí světa. Pak si střihla konspirační krimi Mamon a vztahovou "limonádu" v podobě seriálu Až po uši, k níž teď chystá pokračování.

Na postu kreativní producentky HBO pracuje šest let. K tuzemské seriálové tvorbě je dost kritická, přesto by Češi podle ní jednou mohli být vývozci televizního obsahu podobně jako Seveřani se svým scandi noir nebo Izraelci, mimo jiné tvůrci původní Terapie.

Seriál Pustina bude co nevidět uveden na HBO pro evropské diváky, nicméně v září jste s ním byli na festivalu v Torontu. Jak ho tamní diváci přijali?

Účastnili jsme se s dalšími tvůrci jen promítání pro lidi ze zábavního průmyslu a odbornou veřejnost. Do poslední chvíle jsme nevěděli, jak bude odvysílán, jestli třeba jen čtyři díly nebo celý. Nakonec se promítalo všech osm dílů se dvěma přestávkami. Dost jsem se toho bála, říkala jsem si, že po projekci, kdy jsme měli odpovídat na otázky, zůstanou v sále po takovém maratonu dva vyčerpaní diváci. Ale zůstalo docela dost lidí a reakce byly takové, jaké jsme vesměs očekávali. V Torontu jsme si vlastně poprvé ověřili na zahraničním publiku odkázaném na titulky, jestli Pustině porozumí. Uklidnilo nás třeba, že se smáli na správných místech. Měli samozřejmě ztíženou situaci, proto bylo potřeba jim pomoci na některých místech vysvětlujícím titulkem.

Například kde?

Některé scény jsme doplnili vysvětlujícím titulkem, třeba ty, kde cizí publikum nemá šanci přečíst české nápisy v obraze. Pustina je točena způsobem, že je divák uvržen do určité situace a v ní se postupně orientuje podle toho, jak jsou odhalovány vztahy a souvislosti. Ale vzhledem k jazykové bariéře jsme nemohli nechat cizince tak dlouho tápat, protože by se seriálem nešli.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.