Na tiché party poslouchají lidé hudbu z bezdrátových sluchátek.
Foto: Archiv Silent Disco
Silent Disco Lukáše Černého a Jakuba Pokorného už čtyři roky slučuje na party lidi s různým hudebním vkusem. A všem vyhoví. Návštěvníci u vstupu dostanou vlastní sluchátka a vyberou si, kterého DJe chtějí poslouchat. Tiché party se stávají oblíbenou součástí klubových večerů nebo festivalů.

Chtěli byste navštívit večírek, na kterém si budete moct sami zvolit žánr hudby i její hlasitost? A přitom tančit s kamarády, kteří si také vybrali podle svého vkusu? Na takzvaných silent party, tichých večírcích, které v Česku už čtvrtým rokem pořádají Lukáš Černý a Jakub Pokorný, je obojí možné. Každý zde totiž dostane vlastní sluchátka a může si zvolit, na kterého z přítomných DJs je napojí. Podle barevných diod pak poznáte ty, kteří si vybrali stejně jako vy.

Myšlenka tichých večírků se podle Černého zrodila uvnitř hnutí Greenpeace v devadesátých letech minulého století. Vadilo jim, když zvířata a lidi rušila hlasitá hudba a dunění. Lukáš Černý se s konceptem silent party poprvé setkal na festivalu Rock for People v roce 2011. V podobném duchu chtěl uspořádat svou narozeninovou oslavu, potřebné vybavení ale u nás nebylo k mání. Půjčení sluchátek mu zařídili až v Nizozemsku.

První dvě Černého tiché party sklidily velký úspěch, a tak s kamarádem Jakubem v březnu roku 2012 koupili první várku sluchátek, a tak vznikl projekt Silent Disco. Dnes jich vlastní okolo pěti stovek, odkoupili mimo jiné většinu vybavení Nizozemce, který Lukášovi poskytl jeho první sluchátka. Ta teď Černý s Pokorným půjčují jak soukromým firmám nebo divadlům pro menší komunitní projekty, tak do klubů a na festivaly, ale i pomalu se rodící konkurenci, se kterou spolupracují.

Když vejdete na silent party, připadá vám, že jste ohluchli. Na místě je ticho, na pódiu ale vidíte dva DJs a lidé se baví a pohupují se do rytmu. "Každý dostane u vstupu sluchátka a může si tak vybrat, kterého z přítomných diskžokejů chce poslouchat a jak moc nahlas," popisuje Černý. DJs mohou ke své skupině i mluvit a dávat jí pokyny. "Najednou si část publika třeba sedne a druhá parta lidí to vůbec nechápe," směje se Černý.

Na většině silent večírků lidé na parketu tančí na dva různé žánry, někdy velmi odlišné. Na jednom kanálu třeba hraje alternativní hudba, na druhém mainstream. "Zkoušeli jsme také experiment s budějovickou kapelou Vees a uspořádali jsme silent koncert. Nazvučit živou kapelu bez odposlechů je ale poměrně oříšek," uznává.

Během svého působení na českém trhu uspořádalo Silent Disco přibližně tři sta akcí a v současné době chystá celorepublikové turné po vysokých školách. Studenti jsou nejširší cílovou skupinou a tiché večírky si mezi nimi získávají stále větší oblibu. Lukáš Černý prozrazuje, že na podzim zavítá silent party do Prahy, Ostravy a Hradce Králové.