Po revoluci se Jižnímu Městu prorokovalo, že z něj movitější obyvatelé odejdou. Chmurné věštby se ale nenaplnily.
Foto: Jaromír Čejka
Když se sídliště dožije 40 let, je důvod bilancovat. V případě Jižního Města to platí dvojnásob. Vyrostly tu desetitisíce "Husákových dětí", mělo a stále má nevalnou pověst. Přesto na něj tehdy ani zpětně první obyvatelé nezanevřeli. Třeba i proto, že počet samoobsluh, škol a školek rychle rostl a po roce 1980, kdy se dostavělo metro, se zlepšila i dopravní situace.

O životě na sídlišti něco vím. Jsem totiž sídlištní tvor. V paneláku jsem vyrostla, i když na opačném konci Prahy, než je Jižní Město. Na rozdíl od mých vrstevníků, kteří chtěli co nejdříve utéct do "cihly", si paneláky neošklivím. Když slyším sousedy, jak splachují, uklidňuje mě to a utvrzuje možná v naivní iluzi, že bych se dovolala pomoci, kdyby bylo potřeba.

Na Jižním Městě bydlím posledních šest let. Přistěhovali jsme se sem hlavně z rodinných důvodů, abychom byli blíž rodičům. Vybrali jsme byt v domě hned u Hostivařského lesoparku, kde jsme za dvě minuty, stačí podejít silnici. Na Jižním Městě to má ale skoro každý do lesa kousek, z každé strany nějaký je.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.