Hrála ve dvacítce filmů, některým producentům ale její kritika Číny vadí.
Foto: Tomáš Nosil
První královna krásy, která se stala personou non grata. Čínské úřady jí odmítly dát vstupní vízum do rodné vlasti. Kanadská miss Anastasia Linová ji ostře kritizuje a veřejně mluví o tamním porušování lidských práv, i když kvůli tomu přichází o kontrakty. Cestuje po světě a upozorňuje na množící se svědectví o zločinech za zdmi čínských věznic a nemocnic.

Od školky ji učili, že komunistickou stranu má milovat víc než vlastní rodiče. Otec, vysoký manažer ve firmě vyrábějící zdravotnické pomůcky, byl v partaji. Matka, profesorka ekonomie na univerzitě, se svou dcerou o politice nikdy nemluvila, ale Anastasia Linová vzpomíná, jak jezdily na výlety do hor a matka se pouze tam odvážila poslouchat Hlas Ameriky. Situace, které si starší Češi pamatují ze 70. či 80. let minulého století, zažívala školačka Linová na počátku tohoto milénia. V době, kdy západní tisk začínal o Číně s obdivem psát, že už není komunistickým, ale dynamicky se rozvíjejícím kapitalistickým státem.

"Jednou mi maminka řekla, že mě chce dostat ze země, kde je všechno zamořené jedy," vypráví Anastasia Linová, drobná šestadvacetiletá žena v modrých letních šatech se zlatým klíčkem na krku. Její matce se podařilo legálně vystěhovat do Kanady, když bylo dceři třináct.

Stop zabíjení kvůli orgánům!

Sedíme v pražské kavárně u Václavského náměstí a její hlas zvoní prostorem. "Vždycky jsem hodně mluvila, a proto mě už ve škole zvolili za předsedkyni třídy," směje se. Dnes se pyšní titulem Miss World Kanada, ale do Česka tuto mezinárodní soutěž krásy propagovat nepřijela.

Několik hodin před příletem do Prahy promítala v britském parlamentu nový kanadský film Krvavé ostří, v němž hraje jednu z hlavních rolí. Její postava je trestankyní v čínském pracovním táboře, v němž dozorci vraždí politické vězně a odebírají jim orgány, které poté putují do transplantačních klinik. Příběh jako z béčkového hororu je ale podle Anastasie Linové a dalších lidí, kteří na tuto skutečnost upozorňují, bohužel pravdivý.

"Poprvé jsem byla u promítání tohoto filmu před publikem," říká Linová o akci, kterou zorganizoval předseda Dolní sněmovny britského parlamentu, konzervativec John Bercow. V červnu herečka a modelka vystoupila v americkém Kongresu a ten poté vydal rezoluci vyjadřující znepokojení nad "věrohodnými zprávami" o násilném odebírání orgánů v Číně. Podobně se předtím zachoval i Evropský parlament. V Praze se s ní nyní setkala pouze jedna poslankyně, Markéta Pekarová Adamová z TOP 09. Linová nyní cestuje po světě a na množící se svědectví o zločinech za zdmi čínských věznic a nemocnic upozorňuje.

jarvis_57d97de0498e84d72046b57f.jpeg

Když loni rodačka z čínské provincie Chu­-nan dokončovala natáčení filmu Krvavé ostří, dosáhla dalšího úspěchu: vyhrála kanadské kolo soutěže Miss World. Chystala se na prosincové světové finále do čínského letoviska San­-ja. Protože o tématu filmu pochopitelně veřejně mluvila a brutální porušování lidských práv ve své vlasti kritizovala už dříve, čínské úřady jí odmítly dát vstupní víza a prohlásily ji za "personu non grata".

Do té doby málo známá herečka a modelka se dostala na titulní stránky světových deníků. "Ukázalo se, že slečna Linová se stala noční můrou pro čínské PR," napsal New York Times. "Statečnost a potíže slečny Linové upozornily na jinak tuctovou soutěž," glosoval Wall Street Journal. Odhodlané mladé ženě pak bylo jako kompenzace umožněno mimořádně se účastnit letošního finále Miss World, které se bude konat v prosinci v americkém hlavním městě Washingtonu.

Chovali se k nám jako k idiotům

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.