Vědci zkoumají ,co se děje se zbytkem whisky, který zůstane na dně sklenice. - Ilustrační foto
Foto: Thinkstock.com
Whisky zanechá na dně sklenice souvislý různobarevný povlak se složitou kresbou. To zaujalo vědce z Princetonu, protože stejně se nechovají žádné alkoholické nápoje. Výzkum by mohl pomoci prozradit původ nápoje, jeho kvalitu a odhalit tak padělky.

Sklenička, ze které byla vypita whisky, probouzí v lidech nejrůznější asociace: zatímco jedni přemýšlejí, jestli si dát další, vědci zkoumají, co se děje se zbytkem, který zůstal na dně. Chová se totiž jinak než ostatní kapaliny a nikdo zatím přesně neví proč.

Například rozdíl mezi kávou a whisky není jen v tom, že první vás postaví na nohy, zatímco po druhé se opijete. Obě kapaliny také po vyschnutí zanechávají zcela odlišné stopy. Zatímco po kávě zůstanou okrouhlé skvrny s temnými ostře ohraničenými povlaky, whisky zanechá na skle souvislý různobarevný povlak se složitou kresbou.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.