Hravý přístup ke sklářskému umění je poznávacím znamení tvorby Lukáše Houdka.
Foto: Archiv HG atelier
Bratři Lukáš a Filip Houdkovi z Nového Boru patří k nové generaci sklářů. Své designové kousky prezentovali dokonce i v nizozemském Haagu. O budoucnost českého sklářství se nebojí, má prý stále co nabídnout.

Českolipsko a oblast Lužických hor je vedle Krušnohorska a Šumavy jedna z nejslavnějších sklářských oblastí u nás. Těm, kterým by se zachtělo pátrat, proč tomu tak je, ať vyrazí rovnou severně od České Lípy do města o sotva dvanácti tisících obyvatel – Nového Boru, které je královským městem lužického skla.

Právě tady se podle historických pramenů stavěly sklářské hutě už ve 13. století a dodnes tu funguje jedna z největších sklářských firem u nás – novoborský Crystalex. Kromě bohaté historie, několika sklářských škol a tematického muzea pocházejí z tohoto města i dva bratři, kteří se rozhodli lužickému sklu propůjčit novou atraktivní tvář a vytvářejí z něj ty nejmodernější designové kousky.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.