Titul MAKRO Vinař roku 2016 získalo Zámecké vinařství Bzenec - Ilustrační foto
Foto: HN – Matej Slávik
Česká soutěž Vinař roku se letos konala už počtrnácté, zlatou medaili si odneslo Zámecké vinařství Bzenec. Stříbrnou příčku obsadilo Vinařství Volařík a na třetím místě se umístily Château Valtice - Vinné sklepy Valtice. Porota složená z deseti odborníků a šesti držitelů titulu Master of Wine hodnotila celkem 604 vzorků.

Pražská MAKRO Akademie už počtrnácté udělovala titul Vinař roku. Letošním vítězem se stalo Zámecké vinařství Bzenec, které odbornou porotu zaujalo šesticí přihlášených vzorků. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 604 druhů vín a ve finálovém kole se utkalo osm vinařství z Moravy.

Zámecké vinařství Bzenec v čele s ředitelem Bořkem Svobodou obhospodařuje více než 500 hektarů vinic. Vyrábí bílé, růžové, červené i šumivé víno a spolu se sesterskými společnostmi zasahuje do třech vinařských podoblastíZároveň je také držitelem titulu Vinařství roku 2015, který vyhlašuje Svaz vinařů ČR společně s Národním vinařským centrem.

Druhé místo obsadilo Vinařství Volařík a na bronzové příčce se umístily Château Valtice – Vinné sklepy Valtice. O kvalitách rozhodovala odborná porota složená ze špičkových sommeliérů. Z deseti světových specialistů patří šest k degustátorské špičce a pyšní se prestižním titulem Master of Wine. Porotkyně Lenka Sedláčková je jeho jedinou českou držitelkou.

"Soutěž Vinař roku poukazuje především na vynikající kvalitu českých a moravských vín," uvádí Pavol Velič, sommeliér společnosti MAKRO, která sortiment těchto vín neustále rozšiřuje a ladí jeho portfolio. Všechna oceněná vína najdou zákazníci v jejích vinotékách přibližně od poloviny září.

Kromě medailových příček zazněla na čtvrtečním slavnostním galavečeru na pražském Žofíně i další ocenění. Aquila Šampionem bílých vín se stal Ryzlink rýnský Austerlitz 2011 Výběr z hroznů z vinařství Spielberg, za červené víno potom Rulandské modré 2012 Výběr z hroznů z vinařství Štěpán Maňák.

Cenu veřejnosti a titul Deník Můj vinař roku získalo Zemědělské družstvo Němčičky. Speciální ocenění Vinařské asociace ČR za celoživotní přínos českému a moravskému vinařství obdržel in memoriam Eduard Postbiegel a cenu za tradiční a ekologické postupy převzal Bogdan Trojak, spoluzakladatel vinařského spolku Autentisté.