Sestra Madonna Buderová má na svém kontě před čtyřicet závodů Ironman.
Foto: youtube.com
Vytrvalostní závod Ironman patří k nejznámějším triatlonovým tratím. Americká řádová sestra Madonna Buderová ho absolvovala více než čtyřicetkrát. Stala se rovněž nejstarším člověkem na světě, který tento závod dokončil.

Postavit se na start triatlonu vyžaduje hodiny tréninku a pořádnou dávku motivace. Kdo by ale nechtěl protnout cílovou pásku s vědomím, že právě dokončil jednu z nejznámějších triatlonových tratí – Ironman Race. A že je člověk tak starý, jak se cítí, dokazuje americká řádová sestra Madonna Buderová, které se právoplatně přezdívá Železná jeptiška. Ve svých šestaosmdesáti letech absolvovala těchto závodů už více než čtyřicet pět.

Prvního Ironmana přitom pokořila v pětapadesáti letech, od té doby sbírala rekordy ve svých kategoriích. A když se psal rok 2012, stala se nejstarším člověkem, který kdy toto náročné klání dokončil. "Pokud myslíte pozitivně, dokážete zvrátit negativní," řekla Buderová pro news.nike, které o ní natočily i krátký motivační snímek.

reklama

V čase 16 hodin a 32 minut tak proběhla cílovou rovinkou vytrvalostního závodu, během kterého si účastníci často sáhnou až na dno svých sil. Ironman probíhá bez přestávky a sestává z plaveckého úseku (3,86 kilometru), jízdy na kole (180,25 kilometru) a maratonského běhu (42,2 kilometru).

Buderovou, která vstoupila do kláštera ve svých třiadvaceti letech, přivedl ke sportu kněz, který jí doporučil běhání jako nejlepší cestu pro zklidnění mysli, těla i duše. Svůj první maraton zaběhla v roce 1982 a na svém kontě má více než 340 triatlonových závodů jako takových. Vedle modliteb tak každý den pracuje vitální jeptiška i na udržení své fyzické kondice.

Nejstarším českým triatlonistou byl Miloš Živný, který ve věku jednasedmdesáti let dokončil svůj dvacátý závod, přičemž patnáctkrát to dokázal právě v seniorském věku. V jednašedesáti letech také absolvoval extrémní trať 250 kilometrů na kole, 50 kilometrů běhu a 5 kilometrů plavání v rekordním čase 23 hodin 43 minut a získal titul Super železný muž.

Nike: Unlimited Youth