Mezi tisícovkou nejlepších vín světa se umístilo také 25 vín z České republiky. - Ilustrační foto
Foto: pixabay.com
Prestižní francouzská publikace 1000 Vins du Monde zařadila 25 tuzemských vín mezi nejlepší na světě. Úroveň sborníku je srovnatelná s michelinským průvodcem, který oceňuje světovou gastronomii. I letos počtem oceněných vín v publikaci dominuje Francie.

V prestižní francouzské publikaci 1000 Vins du Monde bude letos 25 vín z České republiky. Je to o pět vín méně než v loňském roce, informoval Vinařský fond. Význam sborníku je srovnatelný s michelinským průvodcem, v němž hledají inspiraci obdivovatelé nejlepší světové gastronomie.

"Je úžasné listovat touto publikací s vědomím, že každé dvacáté nejlepší víno na světě pochází z České republiky, tedy země s cca 17,5 tisíci hektary vinic. Jen pro představu, jde o zhruba sedminu rozlohy vinic v Bordeaux, jedné z dvanácti francouzských vinařský oblastí," uvádí ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Nové vydání publikace 1000 Vins du Monde představuje výběr těch nejlepších vín, která byla na přelomu února a března po pět dnů hodnocena 130 mezinárodními porotci. Výrazná moravská stopa v prestižní publikaci vynikne i ve srovnání s některými dalšími vinařskými velmocemi. Chile má v 1000 Vins du Monde 43 vín, Itálie 36, Německo deset, Austrálie osm, Rakousko tři. I letos počtem oceněných vín v publikaci dominuje Francie.

Publikace 1000 Vins du Monde vychází v návaznosti na 22. ročník prestižní mezinárodní soutěže vín Vinalies Internationales, které se v Paříži pravidelně účastní moravská a česká vína. V publikaci se letos objeví například vína od Znovínu Znojmo, Zámeckého vinařství Bzenec nebo od Josefa Dufka či Mikrosvínu Mikulov.