Kamenní mužici by měli značit cestu, stal se z nich však rozmar turistů. Ti je stavějí, kde je napadne.
Foto: Pavol Gavlák
Česká síť turistického značení je svou hustotou a kvalitou nejlepší v Evropě. Orientačními body jsou i tzv. kamenní mužíci, kteří se nacházejí třeba na horolezeckých stezkách. V Česku je ale staví turisté jako odkaz, že vstoupili na určité místo, čímž mohou způsobit velké škody.

Ztratit se v lese nebo na horách není úplně vítanou součástí výletu. Pokud nemáte mapu, jste nuceni spoléhat na svůj orientační smysl a na turistické značky. Naštěstí v Česku je síť turistického značení důmyslně propracovaná. Starají se o ni správy národních parků, horská služba a Klub českých turistů (KČT). Svoji hustotou a kvalitou je hodnocena jako nejlepší v Evropě, čemuž přispívá i fakt, že pokrývá celé území České republiky.

Takzvaně po červené se člověk mohl projít už v roce 1889, tehdy byla označena první pěší turistická trasa mezi Štěchovicemi a Svatojánskými proudy. Od té doby označili značkaři z KČT více než 40 782 kilometrů pěších tras. Pásové značky se skládají ze tří pruhů, přičemž každá z použitých barev odpovídá konkrétnímu typu stezky. Po červené dojdete až na hřebeny, žlutá symbolizuje krátké spojovací trasy nebo zkratky, zelená signalizuje místní trasy, modrá ty významnější.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.