Jeden ze sedmi nových významných stromů v Praze, Strom válečných veteránů v ÚVN v Břevnově.
Foto: Archiv Pražské stromy
Na území metropole se nachází 202 památných a 303 významných stromů. Nejčastěji se do databáze zanášejí lípy a duby, aktuálně ale přibyla i 125 let stará vrba. Nejstarší strom v Praze se nachází v Kolodějích, jeho odhadované stáří je 550 let.

Stromy vnášejí do velkých měst barvu a kyslík, v Praze to platí dvojnásob. Ovšem není strom jako strom – a proto vznikly databáze těch, které nesou zvláštní označení významné a památné. Právě významných stromů v hlavním městě nedávno přibylo hned sedm.

Rozdíl mezi oběma označeními je značný. O přidělení titulu památného stromu rozhoduje příslušný orgán, v tomto případě Magistrát hlavního města Prahy. Takovým stromům je zajištěna odborná péče, ikona malého státního znaku a speciální ochranné pásmo kolem. Stromy významné jsou chráněny zákonem jako každé jiné, nesou s sebou však obvykle nějaké poselství.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.