Vojenský atašé Britského velvyslanectví v Praze a držitel Řádu britského impéria plukovník Michael Longstaff.
Foto: HN – Martin Kovář
Novým přidělencem obrany na britské ambasádě v Praze je muž, jenž drží zvláštní rekord. Nikdo se nekatapultoval ze stíhačky ve větší rychlosti než on - a ještě za podmínek běžné hustoty vzduchu. Ve vojenském letectvu působil od svých osmnácti let a jako mladý kluk se proháněl po ranveji.

Plukovník Michael Longstaff zatáhl za madla katapultu ve výšce zhruba tří kilometrů nad zemí ve chvíli, kdy se jeho letoun Hawker Hunter FGA 9 řítil střemhlav k zemi rychlostí Mach 1,4. To dělá zhruba 1700 kilometrů za hodinu. Stalo se tak 28. května 1980.

Vzduch ve výšce kolem tří tisíc metrů je stále dobře dýchatelný, jak dobře ví každý turista, který se kdy vydal na túru třeba do Alp. Jen teplota musela být pod nulou, ale zase vzhledem k roční době ne nějak zvlášť hluboko. "Bylo mi jedenadvacet. V RAF, vojenském letectvu, jsem však byl už od osmnácti," říká Michael Longstaff, člověk působící dnes v roli diplomatické. Ta ale asi nebude jeho největší vášní. Když začne vyprávět o letadlech, rychlostech, kombinézách, pilotech, základnách, sundá si po pár minutách kravatu.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.