Moderní pětibojař David Svoboda
Foto: HN – Lukáš Bíba
Jednatel firmy Vitra Jiří Zavadil obdivuje moderního pětibojaře Davida Svobodu. Rád by se ho zeptal: "Co bylo nejtěžší na vašem návratu po dvouleté zdravotní pauze?" Nejtěžší je ale podle něj přijmout čas, který je pro uzdravení třeba.

Přijmout čas potřebný k uzdravení, když ani nevíte, jak bude dlouhý. Na začátku této strastiplné cesty jsem si připadal nalomený a mrzelo mě, že jsem svým příznivcům nemohl udělat žádnou radost. Nakonec to byla psychika, která hrála hlavní roli v mém uzdravení.

Jiří Zavadil

◼ Jednatel firmy Vitra Koncept si nacházel čas na sport jen občas, pravidelný pohyb dostal místo v jeho životě teprve před rokem.
◼ "Necítil jsem se dobře, taky jsem chtěl zhubnout. Po vyzkoušení různých diet jsem pochopil, že bez fyzické aktivity nemám šanci."
◼ Dnes si už nedovede představit den bez ranního běhu či hodiny v posilovně.
◼ "Stále jsem hledal rovnováhu mezi prací, rodinou a dobrým pocitem. Díky pohybu a rozumné stravě jsem za rok shodil 17 kilo, cítím se skvěle."
◼ Jako nadšený lyžař nejraději sleduje alpské lyžování, rád fandí lednímu hokeji a nyní se těší na olympiádu. Sport má pro něj ale mnohem širší rozměr: "Považuji za důležité, aby můj jedenáctiletý syn měl v životě nějak nastavené hodnoty. Aby věděl, že se ke všemu musí dojít prací, že nic nepřijde samo. Pro takové kluky vidím jako velký vzor Jardu Jágra. Líbilo se mi i heslo jeho kampaně: Cestu nahoru si musíš odmakat. Platí to u všech vrcholových sportovců, u Jágra je to ještě umocněné věkem."
◼ Špičkový sportovec by byl pro ředitele i skvělý zaměstnanec: "Má v sobě smysl pro režim, vytrvalost, dokáže zvládat stres. A ví, že zadarmo nic nedostane. Takového člověka bych zaměstnal okamžitě."
◼ Se zaujetím sledoval příběh olympijského vítěze v moderním pětiboji Davida Svobody i to, jak ho pak potkalo vleklé zranění.
◼ "Vzal to jako další překážku, již musí překonat. Držím mu palce. Jistě ho to posílilo. A nejen jeho. Určitě tím povzbudil i další lidi, kteří prožívají nějaké těžké životní období. Věřím, že všechno, co se v životě děje, má nějaký důvod. Ten je třeba rozklíčit, aby se to už neopakovalo."

Co se vlastně stalo?

Krátce po mé výhře na londýnské olympiádě v roce 2012 mi nemocná noha řekla: Ne! Bral jsem to tak, že osud nemám ve svých rukou a že to musím akceptovat. Dokonce jsem uvažoval o konci kariéry. Léčení poranění již druhým rokem nikam nevedlo. Bral jsem to jako signál a zvažoval různé možnosti, které se mi tehdy naskytly. Ve chvíli, kdy jsem se s tím smířil a dokázal se zbavit všech vnějších i vnitřních tlaků, noha přestala bolet. Asi to byl ten důvod. Teď se už dovedu intenzivněji radovat a nepouštím si všechno "pod kůži". Vrátil jsem se do světové elity a kvalifikoval se na olympijské hry do brazilského Ria.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.