Próza bez kompromisů?
Foto: archiv
Když současný autor píše o minulosti, nemusí to být vždycky historický román. A ani deník nemusí mít podobu zápisníku.

Zlaté Vršovice
Zdeněk Drozda: Kosí hnízdo, Torst

Chcete vidět zlaté Vršovice? Vzpomínková próza Zdeňka Drozdy se nese v hrabalovském duchu, ale okouzlení, které Kosí hnízdo zprostředkovává, se netýká celého hlavního města, jen jeho části − Vršovic. Drozda zemřel v roce 1994 a vydání své knihy v Torstu, ani její předchozí dramatizace pro divadlo Mana, se nedočkal. V občanském životě byl tak trochu obětí dobrých rad typu: "Chceš dělat umění? Budiž, ale věnuj se mu ve volném čase, jinak dělej něco pořádného." Lásky ke knize se nicméně vyučený pekař nevzdal a v autobiografické próze, v níž vlastně jen Drozdy překřtil na Kosy, se ponořil do dětství prožívaného na sklonku druhé světové války a v prvních letech po ní. Nechybí drobné společenské postřehy, nicméně svět malého vypravěče většinou nepřesáhne hranice kuchyně, školy, snění a domácí šikany ze strany staršího bratra. Až bude Zdeněk větší, tak mu to natře, všem to natře, utěšuje se v závěru mnoha mikrokapitolek. Jeho dospívání už text nesleduje, takže odplaty se čtenář nedočká, ale msta příběhu rozhodně neschází.

Kosí hnízdo nemá jímavou pronikavost návratů do dětství Ludvíka Aškenazyho, ale je svébytným pohledem na svět, který už zanikl.

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.