Bohdan Pomahač, plastický chirurg
Foto: Tomáš Nosil
Když se Američana zeptáte, jak se má, je to jen pozdrav. "Skvěle," odpoví a zeptá se, jak se máte vy. Bohdan Pomahač ani po 20 letech v Bostonu stoprocentní Američan není, neboť se rozpačitě usměje a řekne: "Děkuji za optání. Nechci nikoho naštvat, ale mám se vážně skvěle."

Sedíme v příjemné hospůdce nedaleko nemocnice, kde pracuje a patří k největším lékařským hvězdám. Ale za těch zhruba pět let, co se známe a co ho sleduji, i prostřednictvím médií, to nikdy nedal najevo. Naopak, jako by to přijímal s určitými rozpaky a nevěřícností. Jako by to, co za poslední dvě dekády prožil, byl pouhý sen.

Objednáme si k obědu salát a steak, Bohdan Pomahač se napije vody. Zamyslí se a říká: "Byla a je to úžasná doba. Začátky v Americe, to už snad ani není pravda. Shodou okolností jsem měl první bydlení kousek odtud, asi 300 metrů. Měl jsem jednu místnost a koupelnu i kuchyň sdílel s pěti čínskými rodinami."

Co bylo za celou tu dobu nejtěžší? Měl jste někdy chuť se sebrat a vrátit do Česka?

To ne, nikdy jsem neměl pocit, že už to dál nejde a že je jedinou alternativou návrat. Vždycky jsem měl nějakou další věc, kterou jsem chtěl dokázat. Samozřejmě, začátky byly tvrdé. Ale pokud je přežijete, tak vás to připraví na zbytek profesionálního života. V medicíně v Americe víte, že už nic, co vás čeká, nebude horší.

Kolik času jste trávil v práci?

Jednou jsem to počítal a v nejvytíženější týdny to bylo prakticky neustále. Asi tak 28 hodin z celého týdne jsem byl mimo špitál. Neříkám, že by to tak mělo být. Ale bylo to i k něčemu užitečné. Dalo mi to ohromnou praxi.

To je asi americké specifikum.

Říká se tomu "house officer", je to lékař, který je neustále v nemocnici. Člověk se učí tím, že je pořád s pacienty, o které se stará. Tak to bylo v době, kdy jsem začínal. Později už se to ukázalo být neúnosné, na chirurgii se kvůli tomu hlásilo čím dál méně lékařů, a počet hodin v nemocnici se proto přece jen redukoval. Ale teď se zase ukazuje, že mladí lékaři mají kvůli tomu míň zkušeností.

Bohdan Pomahač (45)

◼ Pochází z Ostravy, kde strávil dětství. Během dospívání patřily mezi jeho hlavní záliby šachy, které hrál na poměrně vysoké úrovni. Vystudoval gymnázium a posléze Lékařskou fakultu Palackého univerzity v Olomouci, během studia absolvoval stáž v Bostonu.

◼ V tomto městě už zůstal a v nemocnici Brigham and Women's Hospital se vypracoval na špičkového plastického chirurga. Působí zde dodnes.

◼ Celosvětově se proslavil na jaře roku 2011 první úplnou transplantací obličeje, kterou v této nemocnici provedl během patnáctihodinové operace se svým týmem.

◼ Následně získal řadu prestižních vědeckých ocenění a v roce 2015 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

◼ Je ženatý a má dvě děti.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.