Kosmetiku nebo ekologické čisticí prostředky si lze vyrábět i doma.
Foto: Aleksandra Sikora
Zastánci životního stylu bez obalů nechodí jen nakupovat potraviny s vlastními pytlíky a sklenicemi, ale také si vyrábí vlastní prací prášky, zubní pasty nebo tělové krémy. Chtějí se chovat šetrně k přírodě, jsou líní chodit často s odpadky nebo touží ušetřit. Tzv. zero waste ve světě propaguje především Bea Johnsonová, jež se proslavila tím, že vměstná roční odpad své čtyřčlenné rodiny do jediné zavařovačky.

Místností koluje z ruky do ruky skleněná zavařovačka od okurek plná roztodivných zbytků barevných věcí. Připomíná dětský poklad schovávaný pod postelí, aby dospělí a všechny ty nepotřebné, a přece tak vzácné nálezy neobjevili. Protože ale nejsme v pohádce, tenhle skleněný artefakt nevyvrhlo na břeh moře. Je to odpad, který vyprodukovali dva mladí lidé za měsíc. Přesněji ten, který nerecyklovali nebo nehodili na kompost. Workshop o bezobalovém životním stylu zero waste, pořádaný organizací Bezobalu, začíná. A za chvíli také výkop posledního utkání českých fotbalistů ve skupině na mistrovství Evropy.

V přízemní místnosti coworkingového prostoru Svět-Hub v Praze na Vinohradech sedí všichni ti hezcí lidé. Už ne biomatky, které by asi dorazily před pěti lety, spíše směs studentek designu, hipsterů a progresivních lidí s rukodělnými korálky na krku. Ti všichni sem přišli, aby se dozvěděli, jak si doma vyrobit prací prášek, zubní pastu nebo šampon bez "chemie".

Proč to všichni dělají? Někdo se chce chovat šetrně k přírodě, jiný je líný chodit tak často s odpadky, další by rádi ušetřili, případně jsou na cestě k jakémusi minimalismu. Nebo mají odpor ke konzumnímu stylu života. Důvody jsou pestré, stejně jako jejich váha nebo míra uvěřitelnosti. "Můžu být šťastný s méně věcmi," říká odhodlaně třeba Kim, jeden ze dvou mužů na této akci.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.