Kámen rohovec, z něhož jsou zídky, byl přivezen z lomu v Bělicích u Neveklova.
Foto: Zdeněk Sendler, Petr Volf
Je to hřbitov? Nebo park? Či zahrada? V Dolních Břežanech vzniklo pohřebiště, k němuž se jen těžko bude hledat protějšek. Dokonale vyjadřuje identitu obce, její minulost i přítomnost.

Už jsem tady psal snad o všem, co se dá v Česku postavit: školy, fabriky, galerie, muzea, domky, vily, chaty, altány, čajovny, paneláky, hotely, pivovary, úřadovny, ateliéry, golfové klubovny, nádraží, rozhledny, náměstí, můstky, vodárny, stadiony, arény, mrakodrapy, kostely. Už jenom z toho výčtu mi jde hlava kolem.

Četl to vůbec někdo? Ať je to jakkoliv, cosi mi v tom seznamu scházelo. Souvisí to zřejmě se stárnutím. Neměl jsem možnost představit hřbitov 21. století. Žádné se totiž nezakládají. Spíše se některé ruší nebo se podle potřeby rozšiřují staré. Nový hřbitov je proto svého druhu vzácnost a pro architekty se jedná o významný úkol. Občas se dostanou k návrhu jednotlivého hrobu, náhrobku nebo hrobky, ale už nikoliv k tomu, aby se zhostili celého pohřebiště od samého počátku až k jeho definitivnímu ztvárnění.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.