Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích
Foto: archiv kanceláře SLLA
Již zdálky lze pozorovat, jak se po obvodu Komunitního centra Máj procházejí lidé. Nejsou zde žádná zábradlí, jen ochranné sítě, z té vzdálenosti však neviditelné. Všechny prostory se zde důmyslně propojují, tak jako lidé uvnitř této oceněné stavby v Českých Budějovicích.

Přestože téměř jedna třetina obyvatel České republiky žije na sídlištích v panelových domech, nedá se říci, že by tyto prostory byly centrem pozornosti odborné či laické veřejnosti nebo že by sem byly směřovány významné veřejné investice. O to více je třeba ocenit počínání města České Budějovice, které se do svých sídlišť Máj a Čtyři Dvory rozhodlo investovat. A rovněž do nedalekého parku. Ještě chvályhodnější je, že na oba záměry vypsal magistrát otevřené anonymní architektonické soutěže, přičemž v českém prostředí zní přímo neuvěřitelně, že jejich výsledky respektoval a dovedl k realizaci. Park podle návrhu autorského týmu Markéty a Petra Veličkových s Davidem Prudíkem, komunitní centrum podle bratislavské architektonické kanceláře SLLA.

Během studií v zahraničí jsem ve školách často narážel na projekty komunitních center. Byla to skoro nejčastější zadání a já si uvědomil, že pořádně nevím, o čem je řeč. Ze začátku jsem nechápal, že něco takového existuje, že je to potřeba. Na mnoha místech jsem ale následně mohl vidět, že když existují místa (a to v interiéru, nikoliv v exteriéru, kde k podobnému účelu slouží parky a náměstí), kde je možné se pravidelně setkávat a vyvíjet různé kulturně-sportovní aktivity, společnost se stává soudržnější a odolnější vůči extremistickým náladám. Vždyť pouze pár metrů od sídla dnešního komunitního centra došlo v červnu roku 2013 k násilným střetům mezi demonstranty a policií, při kterých bylo zadrženo 30 lidí.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.