Cigareta v nejsvobodnějším taxíku světa
Foto: Pavel Beneš
V Globálním indexu svobody obsadila Austrálie 7. místo a Čína místo 135. Přesto potkáte spoustu lidí ze Západu, kteří mají pocit, že nikdy nebyli svobodnější, než jsou v Číně.

Včera jsem v jedné čajovně čínského přístavního města Wej-chai potkala Australana jménem Jeremy. Pozdravil mě, jako kdybychom se znali léta. Tak to prostě funguje, když v nějakém menším čínském městě (čti: městě s méně než třemi miliony lidí) potkáte nějakého bělocha. Automaticky máte pocit, že byste se měli pozdravit a pustit se do řeči, protože vás spojuje prostý fakt, že nemáte šikmé oči. Nedává to moc smysl. Ale ono obecně tady moc věcí nedává smysl, takže to do lokálního koloritu zapadá docela dobře.

Prohodili jsme spolu pár obligátních vět, díky nimž jsem se dozvěděla, že Jeremy v Číně už šest let bydlí a učí tu angličtinu. Na otázku, proč právě Čína, mi odpověděl úplně stejně jako všichni čtyři ostatní běloši, které jsem v Číně za poslední týden potkala: "Je to tu zajímavé," řekl. "A hlavně je tu větší svoboda."

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.