Piano v areálu Thomayerovy nemocnice bude sloužit pacientům, personálu i veřejnosti - Ilustrační foto.
Foto: Archiv Thomayerovy nemocnice
Další veřejné piano potěší pacienty, personál i veřejnost v pražské Thomayerově nemocnici. Je umístěno v centrálním parku mezi pavilony a určeno pro každého, kdo se v areálu nachází. V budoucnu by mohlo sloužit kromě zpříjemnění atmosféry také k terapeutickým účelům.

Zpříjemnit pacientům pobyt v nemocnici a současně zpestřit areál se pražská Thomayerova nemocnice rozhodla poněkud netradičním způsobem  do centrálního parku mezi pavilony umístila veřejné piano, jež bude slavnostně odhaleno během středečního dopoledne.

Nemocnice vyhlásila pátrání po potenciálním dárci piana v dubnu prostřednictvím sociálních sítí. "Přihlásilo se přes deset zájemců, nakonec jsme přijali nástroj od paní Růžkové z Prahy, jehož doprava do areálu nemocnice byla nejméně komplikovaná," vysvětluje Ondřej Macura, tiskový mluvčí Thomayerovy nemocnice.

Cílem umístění veřejného hudebního nástroje do areálu nemocnice je podle jeho slov především optické i pocitové zlepšení prostředí pro pacienty, personál i veřejnost. Podobně jako mufloni, kteří zde spásají louky, by mohlo piano v budoucnosti fungovat také k terapeutickým účelům.

"Piano je určeno pro každého, kdo se v areálu nemocnice nachází. Je strategicky umístěno za hlavní budovou tak, aby jeho tóny dolehly ke všem pavilonům," popisuje Macura s tím, že pokud by hudba kohokoliv rušila, piano bude přesunuto jinam. Zatím se však nesetkal s žádnou negativní reakcí.

Nemocnice se inspirovala dlouhodobě úspěšným projektem Piana na ulici kavárníka Ondřeje Kobzy, který funguje již ve více než padesáti městech České republiky. Pražané si mohou na piano zahrát například na náměstí Míru nebo na Letišti Václava Havla.

Spolek Piana na ulici s nemocnicí ochotně spolupracuje, pomohl například nemocniční piano naladit po jeho převozu. Do budoucna uvažuje Thomayerova nemocnice také o zřízení veřejných šachů.