Jana Vaňková pochází z České Kamenice, nyní žije a tančí v Los Angeles.
Foto: Archiv Jany Vaňkové
Zní to skoro jako z filmu - dívka z České Kamenice odjela do Los Angeles za svým snem. Když jí šéf tamní taneční skupiny nabídl spolupráci, neváhala ani chvilku a nasedla na letadlo. Dnes je z Jany Vaňkové úspěšná tanečnice, která sbírá mezinárodní úspěchy.

Jana Vaňková alias Jaja je streetdancová tanečnice původem z České Kamenice, která už téměř šest let žije v Los Angeles. V pouhých čtyřiadvaceti letech má na svém kontě několik světových úspěchů počínaje týmovým vítězstvím v soutěži America's Best Dance Crew z roku 2011. Právě tím odstartovala svou profesionální taneční kariéru. “Kdybych se vrátila do Čech, musela bych pracovat v jiném oboru. Tancem se u nás moc uživit nedá,” říká dívka, která v loňském roce skončila na druhém místě v americké televizní soutěži So You Think You Can Dance. Jaké byly její taneční začátky, co považuje za svůj největší dosavadní úspěch a co ji v blízké budoucnosti čeká?

Jsou tři hodiny ráno vašeho času a vám právě skončil trénink. Trénujete často v noci?
Tréninky máme hodně nepravidelně, můj časový rozvrh se stále mění. Nikdy nemáme přesně dané časové rozmezí, kdy bychom si například řekli, že teď budeme tři hodiny trénovat a pak jdeme domů. Tančíme, dokud nedokončíme to, co jsme začali. Teď jsou tu tři hodiny ráno, ale na to už jsem zvyklá. 

S tancem jste začala už v dětství...
V deseti letech jsem začala tancovat v taneční skupině Tizzians v České Kamenici, což byl v podstatě takový taneční kroužek. Ale ve skutečnosti jsem tančila od malička. Přivedla mě k tomu moje sestra, která sice není profesionálka, ale když byla mladší, vystupovala na různých školních akademiích. Vytvářela pro sebe takové sestavy a mě je potom učila. Bylo mi přibližně pět šest let. Už od dětství jsem tedy k tanci inklinovala. 

Kdy jste si uvědomila, že tento koníček chcete posunout na profesionální úroveň?
I když jsem tanec vždy milovala, ze začátku jsem měla úplně jiné plány. O profesionální taneční kariéře jsem začala vážně uvažovat až později. V osmnácti už mi bylo jasné, jakým směrem chci jít a že se tanci budu věnovat naplno.

Čemu jste se tedy chtěla věnovat původně?
Nejdřív jsem toužila stát se lékařkou, mým dalším snem bylo krasobruslení. Také jsem vzhlížela ke svému otci, který pracuje se dřevem, a chtěla jsem studovat lesnickou školu. Nakonec jsem studovala právní administrativu, bylo to opravdu hodně rozmanité. Nic z toho jsem ale bohužel nedokončila a skončila jsem u tancování. (smích)

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.