Kateřina García
Foto: Tomáš Nosil
Kateřina García se narodila v Praze, vyrůstala v Barceloně a nyní žije v Dublinu. Po slavném předkovi nezdědila výtvarný talent, ale hudební nadání. V Česku nejčastěji vystupuje s Robertem Křesťanem a kapelou Druhá tráva.

Vešla na pódium a sálem proběhla vlna radosti. Nedala se přehlédnout, publikum po dobu, po kterou zpívala, zůstalo v napětí, zatímco bluegrassoví bardi zpěvačce nadšeně přihrávali. S Robertem Křesťanem a kapelou Druhá tráva teď Kateřina García vystupuje v Česku nejčastěji. Když tedy zrovna nezpívá se svou sestrou a jejich kapelou, nebo není zavřená ve studiu a nechystá novou desku. Anebo když zrovna nekoncertuje v některém z dublinských klubů, nepřednáší na tamní univerzitě nebo nepobývá s dcerkami a manželem na konci světa. Tak říká jednomu krásnému poloostrovu na nejzápadnějším irském pobřeží − a tak se někdy cítí i v Dublinu. Aby tomu tak nebylo, má v záloze jednoduchý lék: čas od času zvedne kotvy a jede do Prahy.

Narodila jste se v Praze, vyrostla v Barceloně, dnes žijete a pracujete v Dublinu. Tam jste doma?

Tak jednoduché to není. Doma jsem na více místech a na každém tak trochu jinak. V Dublinu žiji, založili jsme tam rodinu a s manželem vychováváme dvě děti, prožíváme jednu z klíčových životních etap. Ale domov v klasickém smyslu to není.

Proč? Žijete tam už osm let.

Je to jiná země, a i když je mi blízká, je zároveň vzdálená. Irové jsou úplně jiní, mají jiný způsob uvažování. Anebo já mám ten pocit. Mám mezi nimi spoustu přátel i skvělé kolegy muzikanty, ale naše vztahy jako kdyby měly přesně vyznačenou hranici. A pak stopka. Dál už se nedostanu, mám pocit, že jim nemohu úplně porozumět. A není to − myslím − chyba ani Irů, ani moje.

Kateřina García (39)

◼ Zpěvu tradiční irské a ostrovní hudby se začala věnovat v polovině 90. let, v roce 1998 založila s irskými muzikanty žijícími v Praze kapelu Dún an Doras, s níž natočila čtyři desky.

◼ Od roku 2001 spolupracuje také se známým multiinstrumentalistou Lubošem Malinou, jejich alba s kapelou García Woven Ways (2007) a Before Dawn (2010) byla nominována na žánrové ceny Anděl. Kateřina zpívá, hraje na kytaru a irské whistle, skládá, píše texty, často vystupuje s Robertem Křesťanem a Druhou trávou.

◼ V roce 2006 založila se svou sestrou Barbarou García a Predragem Duronjićem projekt Kal y Kanto, zaměřený na interpretaci sefardských a balkánských písní. Od roku 2013 se tomuto repertoáru věnuje ve skupině Kon Sira, zároveň vystupuje v dublinských klubech v triu s Robertem Harveyem a Síle Denvirovou.

◼ Kateřina má doktorát z hispanistiky, přednáší na Department of Hispanic Studies, Trinity College Dublin.

◼ Je vdaná, se svým mužem Pádraigem Ó Liatháinem vychovává dcery Muireann a Eileanór.

Ve Španělsku lidem rozumíte víc?

To je úplně jiná situace. Strávila jsem tam celé dětství. Byly mi čtyři roky, když jsme přijeli do Barcelony, a odjížděla jsem v šestnácti. Ano, tam jsem byla spjatá s lidmi i městem. Ještě teď, když jedu za tatínkem, cítím dojetí, když vjíždím do čtvrti, kde jsme se sestrou chodily do školy. A vždycky mě omráčí to slunce. Tam se asi ještě stále cítím doma, ale zase jinak než v Praze.

Jak jinak?

V Praze jsem se narodila a mám tu kořeny.

Kořeny? To jste mě překvapila. Čekala jsem, že budete ten globální typ, kterému nečiní potíže pendlovat mezi několika zeměmi, už proto, že je muzikant a vyrůstal mimo Česko. A vy na mě s kořeny.

Hmm, globální typ… Záleží, co si pod tím každý představí. Možná to souvisí s tím, že mám malé děti a o takových věcech víc přemýšlím. Už je mi jasné, že kořeny jsou pro mě stále důležitější. A taky si myslím, že někdy je třeba odcestovat, aby si člověk uvědomil, kam patří.

Když jsme u kořenů… Kdy jste se dozvěděla, že jste pravnučkou Alfonse Muchy?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.